Nabídka našeho eshopu

Vlastní známky ČP TL - 60 let skupiny Olympic

Vlastní známky ČP TL - 60 let skupiny Olympic

  • Cena: 985 Kč

Obrázky z dějin poštovnictví I. – Úvodem

Obrázky z dějin poštovnictví I. – Úvodem


Před časem byla na stránkách Infofily téměř půl roku uveřejňována série článků pod souhrnným názvem "Dva tucty glos k dějinám filatelie". Seriál vznikl vlastně na objednávku a bez ní by pravděpodobně nikdy nespatřil světlo světa. Byl určen hlavně těm, kdo nikdy nepřišli s filatelií do styku a této zálibě teprve začínají přicházet na chuť.Tedy také a snad především nejmladší generaci. Ostatně jednotlivé články byly a dodnes jsou postupně otiskovány v nově založeném časopise Mladý sběratel, který vychází právě díky úzkému okruhu nadšenců soustředěných okolo internetové Infofily. Zkušení filatelisté si v seriálu asi příliš nepočetli, protože abecedu filatelistické historie, kterou jednotlivé články zpracovávaly mají už dávno v malíčku. Jim ale ostatně seriál v prvním plánu ani určen nebyl.

V nejbližší budoucnosti začne Infofila pravidelně zveřejňovat jiný seriál, který tématicky bude navazovat na "Dvacet čtyři glos k dějinám filatelie". Byl-li první seriál věnován dějinám sběratelského oboru filatelie, druhý se zaměřuje na dějiny poštovnictví. Má to snad svoji vnitřní logiku, nebýt pošty, nebyla by ani filatelie.

Právem se nabízí otázka, co od nového seriálu očekávat. Samotný název "Obrázky z dějin poštovnictví" snad dostatečně srozumitelně naznačuje - stejně jako výraz "glosy" v případě seriálu prvního - že se opět jedná jen o výběr témat a momentů, které autora z nejrůznějších důvodů zaujaly nebo které v dějinách poštovnictví považuje za klíčové. Seriál samozřejmě nemá ambice být encyklopedií poštovnictví, ba v tomto smyslu není ani jakousi encyklopedií v kostce. Až už vůbec není shrnutím posledních novinek a nejčerstvějších poznatků, které dosud nikde nebyly publikovány. Zkrátka to je pouhý druhý díl filatelistické abecedy, která se skromným výběrem nejzajímavějších témat opětovně pokouší motivovat a definitivně získat ty, které filatelie snad již oslovila, ale zatím úplně nepohltila.

A s čím se naopak pozorný čtenář ve většině článků naopak setká? Narazí na (snad zajímavé) souvislosti, které míří z oblasti filatelie i do jiných neméně zajímavých sfér. Neboť jak známo, vše souvisí se vším a proto je svět ve své mnohotvárnosti tak složitý a krásný zároveň. Právě proto věřím, že přinejmenším v tomto ohledu se budou autorovy a čtenářovy postoje a pocity hodně shodovat.


Autor: František Hrbek | 15. 11. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

522-537 - vícepásky v čistém stavu

522-537 - vícepásky v čistém stavu

  • Cena: 14500 Kč
Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 100

  • Cena: 935 Kč