Objev po 12 letech - PT Slovenska 035PT224/02 bez přeškrtnuté nominální hodnoty

Sběratelé SR a ČR se mohou pochlubit nově nalezenou zajímavostí, která ušla pozornosti našich sběratelů po dlouhých 12 let. Přispělo k tomu především to, že se jedná o PT Slovenska, na kterém není většinou co hledat (ohledně specializace), protože vždy se jedná o precizně zpracované tisky bez nějakých větších zvláštních odlišností. To platilo doposud, ale nyní je vše jinak.

18. 12. 2000 vyšla na Slovensku velice povedená poštovní známka Dějiny poštovního práva, kterou navrhl D. Kállay a rytecky zpracoval R. Cigánik. Zobrazuje portrét M. Terezie. Známka je podle mého názoru zdařilá. K této známce byl vydán i PT, který právě po tolika letech vzbudil výrazný sběratelský zájem a vyvolal doslova mánii mezi našimi sběrateli z obou konců hranic.

PT s přítiskem byl v roce 2002 přílohou katalogu známek a dále byl vydán přítisk i k výstavě SLOVENSKO 2002. Samostatně a bez přítisku byl pak po několik let nabízen i POFISem – Slovenskou poštou v internetovém obchodě a i volně k zakoupení. Pravděpodobně až při posledním doprodeji nákladu – po 12 letech si sběratelé ze SR i ČR všimli, že některé PT nemají přeškrtnutou nominální hodnotu (dříve jsme mezi sběrateli tuto zprávu nezaznamenali). První hlášení této zajímavosti jsme získali koncem roku 2012, kdy se nám také podařilo i jeden kousek získat k prostudování a nyní ho i zobrazujeme. Mezi sběrateli se tato informace pochopitelně šířila velice rychle a nyní se zdá, že je náklad PT již definitivně vyprodán a že závěrečný prodej přinesl štěstí i několika málo sběratelům (zatím víme celkově o třech kusech, ale pravděpodobně jich je více, protože se info o zajímavosti šířilo rychlostí blesku).

Objev po 12 letech - PT Slovenska 035PT224/02 bez přeškrtnuté nominální hodnoty

Ohledně tohoto PT se na diskuzním portálu Sberatel.com rozeběhla zajímavá diskuze, kde jeden diskutující ze SR napsal toto:
Podľa môjho názoru sa nejedná o skúšobnú verziu pretože sa predávala cez poštu a pofis normálne ako PT. V čechách je to momentálne veľmi hľadané na Slovensku neviem o nikom kto by to mal. Cena je 15000-20000 Kč.

Objev po 12 letech - PT Slovenska 035PT224/02 bez přeškrtnuté nominální hodnoty

K ceně bychom se zatím nevyjadřovali, protože není doposud známo, kolik kusů sběratelé vlastně vlastní a není ani ustálen trh, ale částka se mezi sběrateli opravdu pohybuje v uvedené relaci. Pochopitelně jde o filatelistickou bombu a horkou novinku a teprve trh ukáže za jakou částku se bude prodávat. Zatím jsme zaznamenali kromě jednoho kusu ještě dva další sběratelé (jednoho ze SR), kteří měli to štěstí a uvedenou zajímavost do svých sbírek získali. Všichni se shodují na tom, že je obdrželi z eshopu POFISu přímo od Slovenské pošty. Jedná se tedy o regulerní zajímavost, která má prokázaný jasný původ a o věc, která unikla PTC v Praze zcela náhodně bez jakékoliv možné spekulace. Nasvědčuje tomu i dlouhá doba od objevení, která uplynula od vydání tohoto PT (12 let) oproti jiným odchylkám, které jsou v podstatě kdispozici ihned po vydání.

Prosíme tedy sběratele PT, podívejte se zda tuto odlišnou variantu nemáte také ve svých sbírkách. Mohla uniknout Vaší pozornosti z důvodu již popsaných a třeba se na Vás usmálo sběratelské štěstí. Za každou informaci děkujeme a rádi budeme naše čtenáře informovat o cenovém vývoji tohoto PT i o počtu nalezených kusů. Zajímavé by bylo zjistit, zda neexistuje i nějaký kus bez přeškrtnutého nominálu i se zmiňovanými přítisky. Jednalo by se jistě o další zajímavost, kterou zatím nemůžeme vyloučit. Rádi tento PT bez i s přítisky (s vynechaným přeškrtnutím nominální hodnoty) od sběratelů vykoupíme pro náš Eshop.infofila.cz.

Autor: Zdeněk Jindra | 18. 2. 2013

Komentáře

dejiny pp

info

PT Slovenska 035PT224/02 bez přeškrtnuté nominální

PT Slovenska

re

PT

RE: re

Vážení páni filatelisti,

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223