O vánočních svátcích

O vánočních svátcích jsem se trochu kochal nejnovějším přírůstkem do mé skromné sbírky lodních a námořních pošt z 19. století – skládaným dopisem s razítkem SPALATO COL VAPORE (Split-parníkem) přes 5-krejcarovou rakousko-uherskou výplatní známku – vydání 1867. Dopis je adresován do přístavního města Terst.

Při té příležitosti jsem si vzpomněl na pana dr. Veselého z Bratislavy, který mi kdysi před padesáti lety vysvětloval, jak přistupovat ke klasickému poštovně-historickému materiálu. Základem je bádání, výsledkem kterého je popis dané celistvositi. Má zkušenost říká, že mnohdy nedospějeme do zdárného konce, zejména pokud nelze přesně určit datum odeslání celistvosti, nebo nelze identifikovat datum doručení, atd.

Přiložená ukázka je ten šťastnější případ. Navíc skládaný dopis obsahuje vložené sdělení odesilatele adresátovi do Terstu. Dopis byl dne 9. července 1877 přijat poštovním úřadem v přístavním městě Šibenik (SPALATO – od rakousko-uherského vyrovnání uherský přístav na Jadranu). Zásilku převzal poštovní parník na lince Split-Terst), jak prozrazuje dvouřádkové razítko SPALATO COL VAPORE. Poštovní úřad v Terstu převzal zásilku k doručení adresátovi dne 11. července 1877. A konečně zmínka o poštovní známce. Jedná se o 5-krejcarovou rakousko-uherskou výplatní známku – společné vydání pro obě části Rakousko-Uherska. Uhersko vydalo první známky s platností pouze pro Uhersko až v roce 1871.

O vánočních svátcích


Autor: Jaroslav Tomandl | 14. 1. 2020

Komentáře

spalato

RE: spalato

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223