O nejstarší filatelistické literatuře (2)

V 2. díle našeho seriálu se seznámíme s nejstarší periodickou literaturou, tj. s časopisy. Úvodem si uveďme, že katalogizaci periodické literatury z našeho území sestavil Břetislav Janík a lze ji najít na stránce Japhily: http://www.japhila.cz/filatelie/czliter2.htm. Z hlavní stránky japhily (www.japhila.cz) se lze dostat na uvedenou stránku pomocí odkazu v pravém panelu Bibliografie periodické filatelistické literatury. Doporučuji si všimnout literárních pramenů, z nichž autor čerpal informace a pozorně si přečíst čtyři poslední zdroje. Jsou v nich uvedeny osobní filatelistické knihovny třech sběratelů a filatelistická knihovna z Mnichova. To jenom ilustruje fakt, že zájem o sbírání starší filatelistické literatury u nás i ve světě trvá. Na stránkách www.stamps.cz se lze přes odkaz v levém panelu Časopis Filatelie, pak Starší ročníky dostat na stránky s obsahy časopisů Filatelie z let 1951 až 2005. Připomeňme, že časopis Filatelie je měsíční periodikum českých a slovenských filatelistů. Pokud se jedná o další současná filatelistická periodika lze pro získání všeobecného přehledu doporučit např. webové stránky http://www.philabooks.com.

Lze konstatovat, že na webových stránkách je nepřeberné množství informací o filatelistické literatuře. Jen zcela namátkou: sběratele Rumunska lze upozornit na výborný článek Dona Hellera Philatelic Literature on Romania, viz odkaz http://www.cse.psu.edu/~dheller/post/bib.html; jestli máte chuť se podívat jak vypadá a co asi obsahuje veliká knihovna společnosti The Royal Philatelic Society London, tak zde je odkaz: http://www.rpsl.org.uk/library.html. Takhle bychom mohli pokračovat velmi dlouho. Informace o nejstarších filatelistických časopisech budeme čerpat z titulu Lehrbuch der Briefmarkenkunde od Theodora Haase. Titul vydalo nakladatelství Verlag von Gebrüder Senf v roce 1905. Uvedený titul uvádí, s odvolávkou na titul: Victor Suppantschitsch: Die Entstehung und Entwickelung der Philatelistischen Literatur, Wien 1901, následující chronologii prvních vydání filatelistických časopisů podle jednotlivých zemí:

O nejstarší filatelistické literatuře (2) O nejstarší filatelistické literatuře (2) O nejstarší filatelistické literatuře (2)

V obou posledně uvedených titulech najde vážný zájemce i řadu dalších informací k uvedeným i dalším časopisům. Pokud se jedná o cenové relace, lze obecně říci, že ceny u prvních zachovalých čísel většiny výše uvedených časopisů se pohybují řádově v tisících Kč. V příštím díle si budeme povídat o nejstarších filatelistických katalozích.

Autor: Dušan Polanský | 9. 8. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223