Nové zprávy z příprav jubilejního veletrhu Sběratel

Datum vydání: 7. 6. 2007


Více prodejců pohlednic

Každoročně přibývají na veletrhu Sběratel, který se letos podesáté koná na Výstavišti v Praze 7 ve dnech 14. – 16. září, obchodníci se starými pohlednicemi. Letos se již k tradičním vystavovatelům jako jsou například Emil Djubek, Daniel Hlaváč, Miroslav Kolenčík, Jaroslav Kovařík, Miroslav Matura či Evžen Majoroš nebo řada antikvariátů, přiřazuje třeba i paní Brigitte Wiesauer (Der Heimatsammler) z rakouského Ferlachu. Vloni staré pohlednice nabízelo 49 vystavovatelů.

Razítka a dopisnice České pošty

Tak jako každoročně bude na stánku České pošty k dispozici denní razítko a razítko ke Dni Organizace spojených národů na veletrhu. To však mohou sběratelé získat na veletrhu Sběratel pouze v neděli 16.září. K veletrhu je vydána i R-nálepka. Navíc pošta vydává k veletrhu dopisnici, na které je další kresba ze seriálu o sběratelích – pejskovi a kočičce, který započal v minulém roce.




Biener GmbH poprvé v Praze

Letos poprvé se veletrhu Sběratel účastní filatelistická firma Biener GmbH z Reutlingenu, která byla založena v roce 1981. Její pestré stánky patří mezi největší na filatelistických veletrzích v Německu. Ročně se se Udo Biener účastní kolem 45 akcí. Sběratelé najdou v jeho expozicích kompletní nabídku německých a evropských poštovních známek a 500 pořadačů s motivy. Širokou nabídku doplňují celé sbírky, přes 300 špičkových sad s fotoatesty, levné příslušenství a velký výběr katalogů.

Klub sběratelů kuriozit každoročně

Český Klub sběratelů kuriozit patří od samého začátku veletrhu Sběratele k věrným vystavovatelům. Byl založen v roce 1965, má celostátní působnost a v současnosti sdružuje na tisíc členů. Je tedy největším sběratelským klubem v České republice. Zabývá se dvě stě sběratelskými obory, přičemž největší zájem je o sběratelství pohlednic, modelů a figurek, pivních suvenýrů, sýrových etiket a kalendáříků. Velká sběratelská setkání, která klub pravidelně pořádá, každoročně navštěvuje přes 10 tisíc sběratelů. Sbírky některých členů jsou mezinárodně známé a v několika případech i největší na světě. Pro letošní veletrh Sběratel klub připravuje ukázky sbírek svých členů a rovněž vydá kapesní kalendáříky s logem veletrhu na rok 2008.

Polská firma Hanmart ve velkém

Svou expozici na veletrhu Sběratel letos podstatně rozšiřuje polská firma Hanmart z Wiele. Zaměřuje se sice především na filatelii, ale její nabídka zahrnuje i mince a bankovky a také telefonní karty. Vloni, kdy se veletrhu zúčastnila poprvé, byli majitelé Hanmartu nadšeni. Ostatně, 13 tisíc koupěchtivých návštěvníků – to už je síla!

Další vystavovatelé se hlásí

Na letošním jubilejním veletrhu opět nebude chybět Slovenská pošta, pošta Kypru, filatelističtí obchodníci ze vzdálené Argentiny, Mincovna Kremnica, Phila ze Slovinska, Schoeller Münzhandel z Rakouska, Miroslav Prusac z Chorvatska, World Gemstones z Německa, Monique Salmon z Francie, Xu Wei z Číny atd. atd. Abychom ale nezapomněli na české vystavovatele – vracejí se všichni.

Filatelisté nejsou jen na veletrhu

I když mezinárodní veletrh Sběratel je pro všechny sběratele, a tedy i pro filatelisty, vrcholem v jejich roční aktivitě (jak říká jeden obchodník: Těší se na veletrh jako malé děti), koná se v Praze během roku také řada filatelistických burz. Nejznámější a nejvíc navštěvované jsou pravidelné středeční, sobotní a nedělní burzy v Kulturním domě Barikádníků v Saratovské ulici 200/1 v Praze 10 – Strašnicích. Víkendové burzy se konají dopoledne od osmé hodiny a středeční od půl čtvrté odpoledne. Jsou pořádány po celý rok s výjimkou července a srpna.

Autor: Jindřich Jirásek

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz