Nová rakouská nálepka

Rakouská pošta zavedla vloni další novinku. Odesilatel doporučeného dopisu si může koupit předem za částku, odpovídající rekomandačnímu příplatku, zvláštní nálepku s čárovým kódem. Její horní část nalepí vedle frankatury za obyčejné psaní doprostřed k hornímu okraji zásilky (jak je na nálepce nahoře uvedeno). Zbytek slouží jako potvrzení o podání zásilky, na které je třeba vyplnit jméno adresáta a místo určení. Při podání u přepážky pošta stvrzenku orazítkuje. Nálepka je vlastně poštovní ceninou, jejíž hodnota však není uvedena, Možná s výhledem na dlouhodobé používání nálepek bez ohledu na vývoj poštovného.

Tyto "univerzální" rekomandační nálepky bez jména pošty nahradily dosavadní rakouské rekomandační nálepky s čárovým kódem, které byly tištěny počítačovou tiskárnou přepážkového terminálu OPAL (obdoba našeho systému APOST) na samolepky se žlutým podtiskem loga rakouské pošty (poštovní trubky).

Rakouská pošta tak zřejmě následuje příklad Německa, kde se také používají univerzální podací nálepky s čárovým kódem bez uvedeného místa podání. Německé nálepky mohou být dokonce použity pro různé druhy zapsaných zásilek. Relevantní druh zásilky se na nálepce vyznačí křížkem.

Převzato ze zpravodaje Mechanizace a automatizace pošty č. 93, 2003

Autor: Miroslav Langhammer | 9. 7. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223