Neznámý přetisk na známce německé kolonie Togo

Nedávno se na mě obrátil s dotazem můj filatelistický známý z Bavorska, sběratel německých kolonií pan von Witzkopf, se zajímavým dotazem. Přiložil k tomu oskenovanou 10-fenikovou známku německé kolonie Togo (Michel Nr.22) se záhadným přetiskem. Jak mi napsal, písmeno „Č“ na jemu neznámém přetisku Č.S.P. mu připomíná české písmeno „č“.

Nejdřív jsem si pomyslel, že můj přítel žertuje, ale pak jsem pomocí internetu trochu pátral v historii počátku 20. století. A zde je výsledek mého skromného pátrání: „Československo bylo po první světové válce vnímáno jako jeden z vítězných států. V oficiálních materiálech versailleské mírové konference z roku 1919, která rozhodla o rozdělení německých kolonií, kolonie Togo přešla pod správu Francie a Velké Británie. O jakémkoliv jednání ve prospěch Československa se nepíše. Snad se o tom jednalo v kuloárech konference. Iniciátorem měl být český cestovatel Jan Klecanda (autor brožury České kolonie zámořské i řady knih o Asii) byl v té době hlavním propagátorem našich aktivit v zámoří. Později se Klecanda stal československým velvyslancem v Brazílii.

Je možné, že nějakou soukromou iniciativou vznikl přetisk (Č.S.P. - Československá pošta) na přebytcích německé koloniální známky. Obrázek přikládám.

V tom smyslu jsem mému bavorskému známému odpověděl.

Neznámý přetisk na  známce německé kolonie Togo


Autor: Jaroslav Tomandl | 1. 4. 2015

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223