Největší rarita ČR je na světě

Česká známková tvorba byla od roku 1993 ozdobena několika perličkami. Do specializovaných sbírek jste si mohli zařadit například vynechaný tisk států nebo nominálů. Nyní se zrodila prozatím největší rarita novodobé známkové tvorby.

Jedná se o nezoubkovaný aršík PRAGA 2008 - Spěšná pošta 1750. Tento aršík byl jako zoubkovaný vydán 12. 9. 2008. Prozatím je známo 8 ks tohoto nezoubkovaného aršíku. Bohužel další informace se naší redakci nepodařilo zjistit. Nevíme kde, kdy ani kdo tyto raritní kousky našel. Víme jen to, co píšou jiní a zatím se o tom mnoho nenapsalo. Již teď je ale jasný, že vznikla nová rarita, která se již teď mezi sběrateli prodává za tisíce.

Tvrdí se, že nezoubkované aršíky prošly kontrolou PTC a někdo šťastný je nalezl na poště u filatelistické přepážky. V dobách ČSR je známo několik podobných případů a všechny tyto položky jsou také ozdobou sbírek. Stačí jenom zmínit legendární nezoubkovaný aršík POFIS číslo A1606N - Světová výstava EXPO 1967 v Montrealu (katalog 120 tisíc). Na druhou stranu je známo i několik případů v dějinách filatelie, kdy vydavatel vydal i nezoubkované aršíky, aby zabránil další možné spekulaci. Každopádně nálezcům filatelisticky zavidíme a gratulujeme.Autor: Zdeněk Jindra | 25. 6. 2009

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223