Nejnovější zprávy z příprav veletrhu Sběratel II.

Sběratel: uzávěrka pro vystavovatele už 31. května!

Přestože se veletrh Sběratel koná až v září, museli organizátoři stanovit uzávěrku již koncem května. Je to z jednoho prostého důvodu: letos mají vystavovatelé o akci velký zájem a výstavní hala není nafukovací. Takže kdo dřív přijde, dřív mele…v tomto případě má naději na relativně výhodnější umístění. Samozřejmě velkým vystavovatelům, kteří se veletrhu pravidelně účastní, a ještě neposlali vyplněnou přihlášku, organizátoři chtějí rezervovat plus mínus stejnou pozici jako při minulém ročníku. Takže neváhejte a posílejte přihlášky.

Poradenská služba České numismatické společnosti

Nad numismatickou sekcí veletrhu má od prvého ročníku záštitu Česká numismatická společnost, která pro návštěvníky rovněž zajišťuje poradenskou a znaleckou službu. Během dosavadních pěti ročníků se na znalce společnosti na veletrhu obrátilo přes 1.200 návštěvníků, kteří přinesli k posouzení několik desítek tisíc mincí, medailí, papírových platidel, řádů a vyznamenání. Většinou se jednalo o běžné exponáty, ale objevil se například i cenný tříkrejcar Eggenberg z roku 1677 z mincovny v Českém Krumlově, jehož cena je několik tisíc korun. Návštěvníci přinesli k posouzení v dobré víře i řadu falz, z nichž k nejzajímavějším patřilo falzum neexistujícího korunovačního dukátu z roku 1742 Karla VII Albrechta. Korunovační dukát nebyl totiž nikdy ražen. Česká numismatická společnost samozřejmě bude i na letošním veletrhu.

Filatelistická soutěžní výstava

Součástí letošního veletrhu bude soutěžní výstava jednorámových exponátů. Hodnotit je bude jury Svazu českých filatelistů. Exponáty mají obvykle rozsah 16 albových listů a zatím s výjimkou třídy mládeže je možné je vytvářet pro všechny stávající soutěžní třídy FIP. Účastí na výstavě mohou členové SČF získat kvalifikaci pro účast na mezinárodních výstavách v zahraničí. Přihlášky lze zasílat na adresu sekretariátu Svazu českých filatelistů, 225 07 Praha 5, Holečkova 10.

Telefonní karta k veletrhu

Ruská telekomunikační společnost Altayskie Taxofoni v Barnauli vydala k letošnímu Sběrateli veřejnou telefonní kartu, která je v prodeji od poloviny května. Karta vyšla v celkovém nákladu 1000 kusů, přičemž 100 karet je nabito na 20 jednotek, 500 na 90 jednotek a 400 karet obsahuje 120 jednotek. Takže – sběratelé bohemik mají zase co shánět.


Den OSN v neděli

Jedním z nejvěrnějších vystavovatelů je Poštovní správa OSN (UNPA) z Vídně. Pravidelně vydává ke každému veletrhu Sběratel dopisnici a kašet. Již tradičně je na veletrhu vyhlašován Den OSN, při kterém je sběratelům k dispozici příležitostné razítko OSN na stánku České pošty. Letos bude Den OSN na veletrhu Sběratel v neděli 14. září.


Německá pošta opět na veletrhu

Třetím rokem se Sběratele účastní Německá pošta. Přestože se proslýchalo, že letos dá přednost jiné akci ve střední Evropě, rozhodla se nakonec pro osvědčený veletržní projekt v Praze. O to radostněji zástupce Německé pošty na Sběrateli přivítáme. Pro letošní veletrh pošta připravuje nejen speciální nabídku německých známkových novinek, ale také příležitostnou obálku ke Sběrateli. SRN se tak stala třicátou zemí, která bude oficiálně zastoupena na letošním veletrhu poštovní správou.


Premiéra České mincovny

Poprvé se letos na veletrhu představí veřejnosti Česká mincovna, která vznikla v roce 1993 po rozpadu československé federace. Tehdy během šesti měsíců byla postavena moderní mincovna jako výhradní dodavatel mincí pro potřeby České národní banky. Mincovna razí také stříbrné a zlaté pamětní mince a zakázkové ražby. Česká mincovna se tak zařadila mezi ostatní významné mincovny, které se Sběratele zúčastňují již několik let.

Opět minerály ze Zambie

Již po páté se do Prahy chystá paní Namakau Kaingu a její firma Chukwuemeka ze Zambie. Návštěvníci veletrhu pravidelně obdivují na jejím stánku nejen minerály a vzácné kameny (především malachit) z této země, ale také rukodělné výrobky. Kaingu vlastní dva malé doly na ametysty a akvamaríny, je předsedkyní Asociace zambijských žen v hornictví a poradkyní generálního tajemníka OSN.

Barrell a Barefoot znovu v Praze

Dva významní filatelističtí dealeři z Anglie – John Barefoot a William Barrell se vrací opět na Sběratele. Veletrh si zkusili již v roce 1999 a velmi se jim líbil. Pak dávali přednost londýnskému Stampexu, ale letos se do Prahy opět vrací. Stampex začíná až tři dny po Sběrateli, takže v pohodě využijí obě akce.

Wim van der Bilj: Do Prahy vždycky!

Jeden z největších obchodníků se známkami v Holandsku, firma Postzegels Wim van der Bijl z Utrechtu, bude na veletrhu Sběratel již potřetí za sebou. Přestože bude také ihned po skončení veletrhu pospíchat do Londýna na Stampex, Sběratele si nenechá ujít. Ví, že při překračování hranic do České republiky i s ohromným počtem zásobníků nabitých filatelistickým materiálem nemá žádné problémy, a navíc v Praze a na veletrhu nachází velmi přátelskou atmosféru.

Autor: Redakce | 15. 5. 2003

Komentáře

Švýcaři letos jako pozorovatelé

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223