Návštěva na setkání filatelistů v Lipsku

Setkání a výměnné schůzky „Internationalen Motivgruppe Eisenbahnwesen“ (Mezinárodní námětové skupiny železnice) nejsou jen pro její členy, ale jsou na nich vítáni i další železniční nadšenci.

U příležitosti výstavy filatelistické literatury LIPSIA v Lipsku ve dnech 28. - 30. září 2007 se konala dne 29.9.2007 výměnná schůzka. Člen naší námětové sekce doprava byl na toto setkání panem Peifrem pozván a navrhnul mi, abych přijel na výměnnou schůzku konanou na hlavním nádraží v Lipsku za ním.

Do Lipska jsem se vypravil v sobotu 29.9.2007 z Františkových Lázní, kde jsem byl na dovolené. Cestu do Plauen horní nádraží jsem absolvoval s Vogtlandbahn. Dále jsem využil služeb železnic DB. Z Františkových Lázní až do Werdau lze cestovat výhodně na jízdenku EGRONET.

Na projížděné trati jsou dvě významné železniční stavby, mezi stanicemi Jößnitz a Jocketa je to most Elstertalbrücke a blízko stanice Netzschkau další cihlový viadukt Göltzschtalbrücke.
Návštěva na setkání filatelistů v Lipsku

Elstertalbrücke je druhý největší cihlový most na světě. Byl postaven stejně jako největší cihlový most na světě Göltzschtalbrücke v letech 1846 až 1851. Jsou částí železniční magistrály Sächsisch-Bayrischen Eisenbahn Leipzig–Plauen–Hof–Nürnberg. (Zvětšeno!)

Na nástupišti hlavního nádraží v Lipsku na mne již čekal kolega Jan. Naše první cesta vedla před nádražní budovu, kde jsou vyhrazená místa pro kuřáky. Venku pršelo a tak jsme přešli jen přes širokou silnici do protějšího parku. Spodní část průčelí nádražní budovy bohužel není celá vidět, částečně ji zakrývají zastávky tramvají.

Setkání sběratelů železničních námětů sekce Německo východ probíhalo ve třetím patře nádražní budovy. Setkání se účastnilo i s námi 24 sběratelů. Vedoucí sekce Německo východ pan Albrecht Peifer nás na setkání přivítal. Po krátkém oficiálním programu následovala výměna materiálů a informací. Kolegové z Německa nás přátelsky přijali. Na setkání bylo možno filatelistický materiál vyměnit nebo od přítomných zakoupit (převážně samozřejmě Německo). V průběhu setkání nás kolegové pozvali na setkání v Mnichově 13. ledna 2008.

Po ukončení setkání jsme měli asi hodinu do odjezdu, tu jsme vzhledem k nepříznivému počasí strávili na nádraží, kde jsme kromě jídla a pití věnovali čas také prohlídce prostor nádraží. V přízemí vedle vstupních hal a v suterénu je obchodní centrum. V odjezdové hale, která je v prvním patře budovy je 26 kolejí a na jedné z nich jsou vystavena historická vozidla. Je zde mimo jiné motorová jednotka "Fliegender Hamburger" která dosahovala rychlosti až 160 km/h.
Návštěva na setkání filatelistů v Lipsku

Dva pohledy na hlavní nádraží v Lipsku a rychlá motorová jednotka "Fliegender Hamburger".

Z Lipska jsme odjeli zpět přes Plauen do Františkových Lázní. Cestou jsme samozřejmě probírali své nové přírůstky do sbírek.

Autor: Adolf Kuchyňka | 29. 12. 2007

Komentáře

Göltzschtalbrücke

Flying Hamburger

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223