Našim filatelistům Jiřímu Černému a Jaromíru Petříkovi vyšly články ve sborníku AIEP

Datum vydání: 8. 6. 2014


AIEP je mezinárodní asociace filatelistických expertů, která sdružuje znalce a filatelistické experty z celého světa. Publikují se zde objevy stále nových a nových padělků a též i něco z metod, které používají špičkoví znalci.

V poslední době s prudkým rozvojem počítačové techniky došlo samozřejmě i k daleko lepším možnostem reprodukcí a tvorby padělků filatelistických materiálů a boj s padělky se stává stále těžším. Filatelističtí experti proto musí neustále sledovat a studovat stále nové a nové padělky a k výměně jejich zkušeností a poznatků slouží právě organizace AIEP.

AIEP vydává svůj tištěný sborník FAKES FORGERIES EXPERTS, kde jsou práce filatelistických expertů publikovány. Oficiálně tato organizace byla založena 10. října 1954 v Meranu v Itálii. Zakládajícími členy AIEP byli:
Filippo Bargagli-Petrucci, Edouard Berck, Giulio Bolaffi, Werner Cueni, André de Cock, José Delgado, Alberto Diena, Alfredo Fiecchi, Manuel Galvez, Oswald Hellrigl, Wilhelm Hofinger, H. Menge, Guglielmo Oliva, Eduard Peschl, Franz Pfenninger, Luigi Raybaudi-Massilia, Heinrich Rinsch, Anton Seitz, Ferdinand Wallner, Otto Wendt, s Enzo Dienou jako sekretářem.

Zakládající experti byli ze 7 zemí, hlavně z Itálie, Německa a Rakouska a v současné době jsou zde filatelističtí experti z více než 30 zemí.
Prvním prezidentem byl Ferdinand Wallner z Rakouska. Jeho následníci byli: Ladislaus Varga (Francie), Hans Hunziker (Švýcarsko, Enzo Diena (Itálie), Emil Rellstab (Švýcarsko, Wolfgang Hellrigl (Itálie), Carl Aage Moller (Dánsko) a nyní Klaus Schoepfer (Rakousko).

Publikovat v tomto sborníku je otázkou prestiže a uznání práce znalců a odborníků ve filatelii. Letos v čísle 17 v dubnu 2014 vyšly články od dvou českých filatelistů a vystavovatelů Jiřího Černého a Jaromíra Petříka.

Jiří Černý je filatelistické veřejnosti známý jako odborník přes známky a hlavně kolky států Indie. Jaromír Petřík zase přes známky Afghánistánu, obzvláště jejich nejstarší známky zvané „tygří hlavy“, které byly vydávány pod názvem „Království Kábul“ v letech 1871-1878. Svými poznatky tito naši dva filatelisté přispěli k odhalení a probádání další části dosud nepublikovaných padělků.
Jaromír Petřík svými studiemi naopak zjistil, že známky, které světové katalogy pokládají za padělky, ve skutečnosti padělky nejsou. I takové věci se stávají.


Obsah čísla 17/2014


Autor: Jaromír Petřík

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz