Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod

Autor: Dr. Mark Wilson a Johan Sevenhuisen
Překlad: Peter Hoffmann

Mnohokrát děkuji Dr. Mark Wilson z USA za jeho laskavost mi darovat tento článek a za jeho trpělivost z vysvětlováním a pomoc s překladem. Též děkuji mému kamarádovi Miloslavu Horníkovi za pomoc s "čestinou".

Díky "The Czechoslovakian Specialist" za přístup k anglické verzi, na niž mají Copyright (c). Originální, anglická verze, bude publikovaná v časopise "The Czechoslovakian Specialist" v měsíci Květen - Červen.

Copyright (c) Peter Hoffmann 2003ÚVOD

Filatelie přináší potěšení i v tom, že dříve než znalec posoudí pravost či nepravost známky, tak každý sběratel si sám vyhodnotí podle základních odchylek, pravděpodobnost padělku či pravé známky. Vždy musíme začít své posuzování, jako by jsme v ruce drželi padělek. Když potom nenacházíme žádné výrobní či jiné vady a odchylky, zvyšuje se pravděpodobnost, že známka je pravá.

V září 2002, na internetové aukci eBay se objevila jako část losu, čtyři stejnosměrná meziarší známek Hradčany. Americký časopis "The Czechoslovak Specialist" již popsal jejich nález a zobrazil kopii tohoto losu. Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod Časopis též popisuje průzkum zajímavějších položek z tohoto losu. Jde o svěží stejnosměrné meziarší s provizorním doplatním označením a o razítkované stejnosměrné meziarší známek Hradčany, 5 haléřové, pof. 3Ms. Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod

Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod

Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod


Los, což byl zbytek sbírky celého světa zesnulého sběratele, byl na eBay prodán soukromým prodejcem. Prodávající v aukčním popisu zvlášť poukazoval na makulaturu, jako na "nejdražší část losu", mnohem vzácnější než "obyčejné známky Hradčany". Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod V popise losu, skoro ignoroval vzácná meziarší a zaměřil se téměř jenom na bezcennou makulaturu. Že 5h stejnosměrné meziarší patří mezi největší rarity Československé filatelie, Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod mu tedy zřetelně ušlo.

Známky byly umístěné na doma zhotovených albových listech. Na horní straně albového listu, byl malým písmem překvapivá poznámka, kde sběratel píše, že se domnívá, že se zde jedná o válečné rakouské přetisky k použití polní pošty. Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod Jediná viditelná vada lepu známek je po nálepkách, které byly použité při lepení známek na albové listy vyrobené doma pomocí počítače. Nemůžeme posoudit kdy tomu bylo, ale "nízká kvalita jehličkové tiskárny" omezuje tuto dobu na začátek osmdesátých let.

Všechna čtyři meziarší jsou nepřeložená, Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod ale časem poznamenaná. Jsou ušmudlaná, dokonce trochu špinavá. Svěží stejnosměrné meziarší 3Ms, Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod má dlouhé šikmé přeložení, z levého horního rohu okraje až do středu horní známky a na levém okraji dolní známky je menší skvrna. Razítkované stejnosměrné meziarší 3Ms a svěží protisměrné meziarší 5Mp, mají obě pokrčené a zahnuté rohy.

Každá známka má veliký, místy skoro průsvitný, provizorní doplatní přetisk "PORTO" Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod s hvězdičkou na obou stranách. Označení na razítkách, rok, měsíc a hodina, se dají, i když jen ztěží číst, ale čísla dne jsou nečitelná. Barva doplatního přetisku a poštovních razítek je místy slitá.

Pro další srovnání jsme si půjčili jedno ověřené meziarší 3Ms. Náchodský nález: Unikátní stejnosměrné svislé meziarší Hradčany I. - Úvod Barva "Náchodských meziarší" je tmavěji zelená, nejedná se o odchylný odstín barvy a též papír má odchylný odstín. Lep na ověřeném meziarší je matnější a trochu hladší než na "Náchodských meziarších".

Jen skutečnost, že na "Náchodských meziarších" potřebujeme rozluštit tři záhady, je "vše" o to těžší. Jsou samotná meziarší falešná? Jsou poštovní razítka pravá? Je doplatní přetisk pravý, nebo jenom domácí výrobek?

... pokračování v dalším díle...


Autor: Peter Hoffmann | 14. 2. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223