Nabídka: CD-ROM Filatelie v kostce

Tato filatelistická encyklopedie je věnovaná především filatelii československé a české. Obsahuje texty, obrázky, fotografie, videoklipy a zvuky. Obsah celé encyklopedie je tematicky členěn do 11 kapitol. Každá kapitola obsahuje několik až několik desítek stránek (obrazovek) v několika úrovních. Celkem se jedná o cca 300 stránek, 2700 obrázků a 40 videoklipů. Autorem CD-ROM je Jaroslav Punčochář.

V tomto případě se jedná o malou encyklopedii na CD–ROM. Encyklopedie je určena pro počítače IBM - nebo kompatibilní. Je určena především pro počítače s procesorem nad 300 MHz, pamětí RAM alespoň 64 MB, zvukovou kartou a monitorem 15 nebo 17". Program nelze spustit bez CD mechaniky.

Jednotlivé kapitoly jsou odlišeny záhlavím jednotlivých stránek a titulní stránky těchto kapitol jsou vždy k dispozici v levém okně na obrazovce. Pomocí odkazů v textech lze ale rychle přecházet i na související stránky v jiných kapitolách. Pro vyhledávání konkrétních hesel je vložen rejstřík s propojením jednotlivých hesel na stránky v nichž jsou tato hesla popsána.

Nabídka: CD-ROM Filatelie v kostce


CD-ROM Filatelie v kostce si můžete jednoduše objednat vyplněním této objednávky, cena je 160,- Kč + balné 15,- Kč + poštovné (při zaslání poštou).


Obsah:

Úvod

O sběratelství, sběratelech, příbuzných oborech, o historii a budoucnosti filatelie.

1. Co je to filatelie

O filatelii, o vzniku poštovních známek, o tvůrcích poštovních cenin, vyhlášky a zákony zabývající se poštovními službami.

2. Materiál

Základní i pomocný filatelistický materiál. Na 38 stránkách je přehledně pojednáno o poštovních známkách, celistvostech, celinách pošt. nálepkách a poznámkách, celistvostech, výplatních otiscích, poštovních razítkách i mezinárodních odpovědkách.

3. Historie poštovnictví

Několik desítek dat z historie dopravy zpráv od r. cca 559 př. n. l. až do současnosti. Doplněna jsou o několik podrobnějších návštěv v minulosti.

4. Hlavní filatelistické obory

V návaznosti na kap. 2. se můžete na 18 stránkách seznámit s jednotlivými filatelistickými obory od poštovní historie až po sběratelství známkových zemí.

5. Sbírka - exponát

Jedná se o velmi individuální oblast. Přesto je zde možno najít stručně hlavní rozdíly mezi sbírkou a exponátem, hlavní zásady jak budovat exponát, několik poznámek ke sbírání razítkovaných známek a možnosti ukládání materiálu.

6. Organizovaná filatelie

Pro koho je zde SČF, mezinárodní organizovaná filatelie, struktura SČF, členská základna, stanovy SČF z r. 2002, znalci a boj proti padělkům, odborné společnosti SČF a několik dat z historie SČF.

7. Mládež

Bez mládeže nemá filatelie budoucnost. Na čtyřech stránkách se můžete seznámit s prací s mládeží v ČR, mládežnickým soutěžením a vystavováním.

8. Výstavy

Výstavy jsou viditelným výstupem filatelistova snažení. V této kapitole se věnuji výstavám - jejich typům, jejich organizování, hodnocení, výstavním medailím, spolupráci s Českou poštou s.p. (dohoda o spolupráci mezi ČP s.p. a SČF z r. 1999). Mimo jiné je zde plné znění Výstavního řádu SČF z r. 1. 1. 2002.

Velký díl kapitoly o výstavách je věnován rozsáhlému přehledu výstav v Československu a České republice (v podstatě od r. 1914 do r. 2001). Jedná se o malé připomenutí všech, kteří se věnovali organizování výstav a prezentovali tak filatelii i širší veřejnosti.

9. Světové a naše rarity

Co by byla filatelie bez rarit. Zde je ukázka z našich i světových rarit (23 položek). Mimo to jsou na samostatné stránce prezentovány československé a české známky, které byly oceněny pro své umělecké kvality.

10. Pomocníci

Tato kapitola se věnuje tomu, co filatelistům pomáhá v jejich zálibě. Dočtete se zde o technických pomůckách, o literatuře, ale i o aukcích a muzeích.

11. Testy

Každý filatelista je specialistou ve svém oboru. Zde si můžete vyzkoušet průřezové testy, které odpovídají testům pro mladé filatelisty při Filatelistické olympiádě mládeže.

12. Poštovní sazby

Pro řadu filatelistů jsou leckdy zajímavé starší poštovní sazby. V této kapitole jsou nastíněny poštovní sazby u nás v letech 1918 až 2002. Celkem se jedná o 23 stránek s několika podkapitolami. Čerpáno je ze starší filatelistické literatury, z děl Ing. Tekeľa a MUDr. Horky a z "Přehledů dopravy pošty do zahraničí".

13. Rejstřík, závěr, prameny

V této závěrečné kapitole je mj. rejstřík umožňující rychlé přesuny do kapitol obsahujících příslušné heslo.

Pro provoz encyklopedie nepotřebujete žádný zvláštní program. Stačí mít na počítači internetový prohlížeč – optimalizován je pro Internet Explorer verze 4 a vyšší. Obsluha je stejně jednoduchá jako prohlížení internetových stránek.

Autor: Redakce | 15. 4. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223