Na poště v Tokiu

Když jsem se letos podruhé ocitl v Tokiu a naskytla se mi chvíle volna, nedalo mi nenavštívit poštovní úřad. Při jarní cestě jsem to nestihl. V tokijské čtvrti mrakodrapů Shinjuku, kousek od hotelu se nacházel poštovní úřad příslušný této městské části (obr.1). Tak jsem se tam vypravil.

Na poště v Tokiu

Byl jsem zvědav, zda i na japonských poštách vládnou prodejní automaty, tak oblíbené v této krajině. Nemýlil jsem se. Přesto poštovnímu úřadu dominovala přepážka, spíše pult s bohatou nabídkou (Commemorative Stamps Corner), obsluhovaný dvěmi usměvavými poštovními úřednicemi (obr.2).

Na poště v Tokiu

Prezentace novinek byla poplatná japonskému perfekcionizmu. První upoutávka na nové japonské známky osloví kolemjdoucího již v rozměrném výkladu pošty. Novinky si pak můžete prohlédnout na protilehlé straně k filatelistické přepážce (obr.3). Zde jsou vystaveny nové poštovní známky, dále zde jsou barevné letáky ke každé emisi a objednací lístek, se kterým pak přistoupíte k prodejní přepážce. Není to však podmínkou, úřednice vám rády poradí, předvedou známkové novinky a pomohou upřesnit vaši objednávku.

Na poště v Tokiu

Pokud si otřebujete koupit výplatní poštovní známky, dopisnice nebo jiné poštovní formuláře, k tomu slouží prodejní automaty ve vestibulu poštovního úřadu. Tam lze vstoupit i mimo provozních hodin poštovního úřadu a v automatu koupit.

S radostí jsem si navíc vyfotografoval japonského poštovního doručovatele (obr.4), který se mi nachomejtl před objektiv mého fotoaparátu. (s důsledným používáním ochranných pracovních pomůcek, včetně přileb, se setkáváte v Japonsku na každém kroku).

Na poště v Tokiu

Příště se musím v Tokiu porozhlédnout po nějakém tom filatelistickém obchůdku.

Autor: Jaroslav Tomandl | 9. 11. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář