N.M.Sisakjan – zakladatel kosmické biologie a medicíny

Akademik N.M.Sisakjan je znám jako autor pionýrských prací v oboru biochemie buněčných struktur a technická biochemie. Od poloviny 40. let jako jeden z prvních zahájil výzkum buněčných struktur rostlinných buněk, soustředil se na chloroplasty.

V jeho laboratoři byly získány nové poznatky o chemickém složení chloroplastů a byly nalezeny mnohé fermenty, přítomné v různých biochemických procesech včetně těch, které nejsou přímo spojené s fotosyntézou. Toto bylo základem pro jím vytvořenou, zcela novou představu o chloroplastech jako polyfunkčních strukturách buňky. Byl průkopníkem kosmické biologie. Vytyčil základní směry rozvoje této nové oblasti biologické vědy a za krátkou dobu, za jeho osobní účasti byly zorganizovány práce, které umožnily řešit úkoly při výběru a přípravě kosmonautů, rozpracování systémů zajištění životních funkcí a bezpečnosti letů. Dále rozpracoval systém lékařských kontrol kosmonautů a následných (po letu) kontrol stavu jejich zdraví.

Byl znám také jako významný organizátor vědy (mnoho let byl vedoucím vědeckým tajemníkem Prezidia AV SSSR) a mezinárodní spolupráce. Byl předsedou XIII. zasedání Generální konference UNESCO.

100. výročí narození N.M.Sisakjana (*25.1.1907 - †12.3.1966) zařadilo UNESCO mezi významná výročí roku 2007.

Psáno pro KOSMOS, informační bulletin sekce Kosmos při ČNS SČF pramen: www.sissakian.ru , http://www.inbi.ras.ru

N.M.Sisakjan – zakladatel kosmické biologie a medicíny
Rusko, 2007: celinová obálka (hodnota „A“) vyobrazen N.M.Sisakjan, příležitostné razítko ke III. Mezinárodnímu sympoziu - biochemie, radiační a kosmická biologie – Dubno, 24.-28.1.


N.M.Sisakjan – zakladatel kosmické biologie a medicíny
SSSR, 1961: obálka, známka a razítko k 5. Mezinárodnímu biochemickému kongresu v Moskvě; N.M.Sisakjan byl generálním tajemníkem kongresu.


Autor: Petr Fencl | 11. 7. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223