Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Panenky obvykle patří k oblíbeným hračkám holčiček. Pokud se však panenka změní z hračky v předmět sběratelského zájmu a pokud sběratelka najde způsob, jak svoji sbírku prezentovat lidem, může vzniknout třeba muzeum.

Muzeum panenek a medvídků se nachází v Troskovicích, což je malá vesnička přímo pod Troskami. Patří Nadě Šimkové, která tu umístila svoji sbírku více než 1000 panenek.

V muzeu jsou kromě běžných dětských panenek i panenky vytvářené umělci pro sběratelské účely. Materiál je různý – celuloid, porcelán, papírmašé. Někteří umělci se věnují tvorbě panenek jako svému uměleckému žánru. Tyto panenky jsou jako živé, mají přirozený výraz obličeje, skutečné lidské vlasy, oči jsou tvořeny skutečnými protézami, které se používají pro lidi. Mnohé panenky jsou modelované podle skutečných dětí.

Je tu třeba skupina tří panenek vytvořených podle tří sester ve věku asi od 4 do 14 let. Každá z nich má svůj osobitý výraz. Najdete tu porcelánovou panenku, která se používala pro výchovu mladých dívek v 19. století, je tu také panenka, které se používala ve školách v předmětu péče o dítě v době mládí vašich maminek.

Na ukázku tu jsou i panenky textilní, z perníku, panenky z různých zemí. Umělecké panenky jsou především z Německa, Francie a Anglie. Vytvoření uměleckých panenek je velice pracné a tomu odpovídá i cena. Ta se pak pohybuje od 5 000 Kč výše a může dosáhnout i desítek tisíc korun. Ale to už jsou opravdové unikáty.

Muzeum panenek je otevřeno veřejnosti a jeho návštěva rozhodně stojí zato.

Autor: Zdeněk Töpfer | 5. 11. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223