Nabídka našeho eshopu

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

Motýli - 15 h - č. 1217 - II. typ - čistá

  • Cena: 290 Kč

Muž, který nás pozval do vesmíru

Před sedmdesáti roky se narodil první kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin.

Narodil se 9. března 1934 kolchozníkovi v zapadlé obci Klušino asi 200 kilometrů západně od Moskvy. Zahynul 27. března 1968 při cvičném letu v letadle jako jeden z nejznámějších lidí 20. století.

Jeho život je typický pohádkový příběh chudého chlapce, který se proslavil. Když po válce dokončil školu, rodiče neměli peníze, a proto šel do učení. Nakonec se však dostal na průmyslovku do Saratova. Ve čtvrtém ročníku se přihlásil do místního aeroklubu. Po maturitě zamířil do leteckého učiliště v Orenburgu - chtěl se stát stíhačem.

Začátkem roku 1959 bylo rozhodnuto, že první poletí do vesmíru vycvičení letci, především stíhači. Věk okolo 30 let, výška do 170 centimetrů a váha do 70 kilogramů, samozřejmě musí být absolutně zdraví. Kandidátů se našlo 3461. Z nich potom vybrali 206 mladých mužů. Koncem zimy se uskutečnilo druhé kolo. Z něj vyšla první dvacítka.

Skupina byla později zúžena na šestici, závěrečný výběr byl prováděn z nejúspěšnějších kandidátů pro let, ze dvojice Gagarin – Titov.

Rozhodnout, kdo poletí, měl generál Nikolaj Kamenin, velitel oddílu kosmonautů. Ještě 5. dubna vyjadřoval ve svém deníku pochybnosti o Gagarinově disciplinovanosti: "Oba jsou vynikajícími kandidáty. Avšak Titovovi víc důvěřuji. Absolvoval všechny tréninkové zkoušky mnohem přesněji a nikdy nepronesl nadbytečné slovo. Na druhé straně Gagarin se pochybovačně vyjádřil o nezbytnosti záložního padáku, a když jsme kroužili nad pustinou zledovatělé přistávací oblasti, prohlásil: 'Tady bychom tvrdě žuchli.' Titov má silnější charakter. Jediná věc, která mi brání v tom, abych se rozhodl v jeho prospěch, je nutnost nechat si silnějšího kosmonauta na delší let... Těžko se rozhoduje, který z nich má být poslán na smrt, a stejně těžko se rozhoduje, který z těchto dvou sympatických mužů se má proslavit na celém světě." Nakonec se rozhodl pro Gagarina.

Ve všech statistikách délky kosmických letů je Gagarin svými 108 minutami na posledním místě. To nic neubírá na jeho velikosti. Nejlépe to vystihl Neil Armstrong, první muž, který stanul na Měsíci. O více než deset let později napsal do pamětní knihy Hvězdného městečka: „"urij Gagarin nás všechny pozval do vesmíru."

Pramen:
MF DNES, 13. 3. 2004 - Pacner, K.: Muž, který nás pozval do vesmíru

Muž, který nás pozval do vesmíru


Autor: Petr Fencl | 22. 5. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

Výzkum vesmíru - č. 2024 - I. typ - čistá

  • Cena: 90 Kč
Perfotronic od firmy SAFE

Přístroj pro přesné měření zoubkování na poštovních známkách

Dodání do 12 pracovních dnů

  • Cena: 7375 Kč