MS ve vodním slalomu 2013

Datum vydání: 4. září 2013
Název emise: MS ve vodním slalomu 2013
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 778
Výtvarný návrh Jan Ungrád
Rytina: Jaroslav Tvrdoň
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný hlubotiskem v barvách odstínů modré a červené

MS ve vodním slalomu 2013

Námět známky:

Kanoista.
Mistrovství světa ve vodním slalomu bude v roce 2013 probíhat v pražské Troji. Český svaz kanoistiky pořádáním tohoto šampionátu oslaví sto let od svého založení. Vodácké mistrovství bude probíhat ve dnech 11. až 15. září 2013.
Konání MS od roku 2006, tedy po pouhých sedmi letech na stejném místě je nezvyklé. Stalo se tak pouze jednou v historii.
Z historického hlediska se na českých řekách plavily lodě od nepaměti. Ať už kvůli obchodu, cestování či loveckým výpravám. Jedna z prvních doložených zpráv zmiňuje českého rytíře Zachaře z Pašiněvsi, který si dovezl kajak ze Skandinávie a používal ho pro cestovní účely. Vznik samostatného Československa urychlil rozvoj vodních sportů. Svaz kanoistů Království českého se reorganizoval v Český svaz kanoistů, který rozvíjel především vodní turistiku. Výsledkem jeho aktivit byl nejen vznik nových tábořišť podél řek, ale i pořádání různých vodáckých závodů.
V roce 1925 se Český svaz kanoistů stal 5. členem Mezinárodní kanoistické federace. Aktivita českých zástupců iniciovala konání 1. mistroství Evropy v Praze roku 1933. Intenzivní vyjednávání a úspěchy mistrovství vedly k zařazení kanoistiky do programu Olympijských her – premiéra se konala na OH v Berlíně roku 1936. Velkých úspěchů dosahovala česká rychlostní kanoistika před 2. světovou válkou. V posledních letech se o úspěchy kanoistiky zasloužil především dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor. Ve 30. letech minulého století se začala objevovat nová disciplína – vodní slalom. První závod v naší republice se uskutečnil v roce 1937 v Brně. Jedna z nejúspěšnějších českých slalomářek poslední doby je dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová.
Český svaz kanoistů má momentálně tři větve, které pracují samostatně a plně zodpovídají za svůj rozvoj. Jedná se o rychlostní kanoistiku, kanoistiku na divokých vodách a vodní turistiku. K úspěchům české kanoistiky můžeme přičíst i čest pořádat evropské a světové šampionáty: MS 1958 v rychlostní kanoistice, MS 1967 ve vodním slalomu a sjezdu, MSJ 1993 v rychlostní kanoistice, MSJ 1996 ve vodním slalomu a sjezdu, ME 1998 ve vodním slalomu a MS 2002 v kanoistickém maratónu.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

MS ve vodním slalomu 2013

MS ve vodním slalomu 2013

MS ve vodním slalomu 2013

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 14. 9. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223