Modrý Mauritius v Terezíně

Jaký bych to byl filatelista, kdybych si nepřečetl i novinku z nejnovější beletrie zaměřenou na poštovní známky. Nedávno vydaná kniha MODRÝ MAURITIUS V TEREZÍNĚ z pera fundovaného odborníka přes československou známku Zdeňka Jindry, mně k tomu vyprovokovala. Měl jsem ji celou přečtenou za jeden dlouhý večer.

Je to povídání fiktivního příběhu o osudu jednoho exempláře nejvzácnější známky Modrého Mauritia - Post Office, majitelem kterého byl před druhou světovou válkou pražský filatelista židovského původu. Hlavním motivem je jeho osud spojený s filatelistickým životem za Protektorátu Čechy a Morava, podbarvený touto poštovní známkou. V příběhu se dočteme i o smutné historii další známky, kterou je připouštěcí známka pro ghetto Terezín, nebo o prvorepublikových aršících KDE DOMOV MŮJ. A mnoho dalšího, co dokreslovalo atmosféru té doby v českém filatelistickém světě. Postavy v příběhu jsou smyšlené, ale mnohé se budou zdát starším filatelistům povědomé.

A tak mimo osudu neexistující známky Modrý Mauritius - Post Office, se v knize dočteme o běsnění okupantů v Protektorátě, ale i o pokřivených charakterech lidí - kolaborantů. Tato útlá kniha stojí určitě za přečtení.

Modrý Mauritius v Terezíně
Nová kniha Modrý Mauritius v Terezíně od vedoucího redaktora Infofily Zdeňka Jindry.
Cena: 195,- Kč
Více informacíAutor: Jaroslav Tomandl | 15. 6. 2020

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223