Mládežnická filatelie v dnešním Rusku pohledem Denise Budníka

Teď v Rusku, ale i v celém filatelistickém světě, je to s mládežnickou filatelií dost špatné. Filatelie v Rusku je většinou jen ve velkých městech (Moskva, S. – Piterburg, Niznij Novgorod, Lekaterinburg, Novosibirsk atd.). Protože filatelie a vlastně filatelisté jsou tam, kde jsou peníze, ale peníze v Rusku po revoluci jsou jen v těch velkých městech. Ještě horší je to s filatelií u mladých lidí. Důvodů je k tomu několik. První je opět revoluce, kdy byl narušen celý sociální systém státu. Tím se i většinou u mladých sběratelů prudce změnily zájmy. Druhý důvod je organizační. Do roku 1992 byla v Rusku organizace VOF, která měla svá oddělení.

1. v mnohých městech
2. ve všech oblastech (krajů nebo republikách)
3. hlavním oddělením byl úřad VOF.

Ve všech těch odděleních a úřadech byli speciální lidé, kteří se zabývali mládeží. Dělali propagandu filatelii, učili mládež a vůbec pomáhali všem. Teď jenom po oficiální stránce existuje VOF, ale organizace je již málo aktivní. Propaganda pro novou mládež již vůbec není. Nemáme časopis pro mladé sběratele. Ale máme tu několik nadšenců, kterých je sice málo, ale jsou a s mládeží pracují. Důvodem jsou zase peníze. Jistě, v Rusku jsou mladí lidé, kteří by chtěli sbírat známky, ale peněz není nikdy dost. A proto se lidé k filatelií zde dostávají většinou až když si zařídí rodinu a ušetří peníze, protože filatelie není potěšení z těch nejlevnějších. V mém městě (Lekaterinburg) jsou nejmladší filatelisté mezi 21 až 24 let. Průměrný věk sběratelů je mezi 50-55 lety. V Moskvě v hlavním úřadě VOF všichni lidé říkají: “Je třeba myslet na mládež a zabývat se mládeží“, ale jsou jako politikové. Jenom slova, ale práce žádná. Chtěl jsem vám napsat něco více potěšujícího, ale nemůžu nic dobrého najít. Je mi líto, že mládežnická filatelie v Rusku pomalu vymírá.

Denis Budník

Zamyšlení: Jistě to není problém jenom dnešního Ruska. Autor Denis Budník v tomto příspěvku poukazuje na to, že hlavním problémem ústupu filatelie byla revoluce, která změnila nebo spíše narušila celou organizaci a tím se mládež pomalu rozpadla. Zůstalo jenom několik nadšenců a na nich je budoucnost celé mládežnické filatelie v Rusku postavena. Věříme, že není nic ztraceno a práce s filatelistickou mládeži se tam obnoví. Jisté je jedno. Není možné se vymlouvat na revoluci, ale je nutné využít dnešních podmínek a s mládeží pracovat, jak jen to je možné. Tím, že má filatelie větší konkurenci v podobě nových zájmů mladých lidí, se nedá nic dělat. Takže popřejme našim ruským kolegům hodně sil do další práce s mládeží.

Z článku mi také vyznělo něco jako velké plus. Naše práce s mládeží je určitě na velké úrovni. Pořád máme spoustu aktivních KMF, dobrou organizaci v komisi mládeže SČF, která pořádá každoročně nádherné filatelistické olympiády. Máme zajímavé výstavy typu Mladá Příbram 2004 a teď má naše mládež i vlastní časopis. Takže musíme jednoznačně vidět budoucnost práce s naší mládeží kladně.

Zdeněk Jindra

Autor: Denis Budník | 16. 1. 2005

Komentáře

hejt

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223