Mezinárodní filatelistická výstava Przemyśl 2004

Datum vydání: 25. 10. 2004


Tato výstava se uskutečnila jako výstava II. stupně (tj. u nás úroveň regionální výstavy) s mezinárodní účastí ve dnech 9. – 16. října 2004 u příležitosti 90. výročí bojů o pevnost Przemyśl.



Místem konání výstavy byla budova Národního muzea země Przemyské na náměstí plk. Tadeusze Czackého (obr. 2).



Pořadatelem výstavy se stal Klub filatelistů PZF v Przemyślu za spolupráce oblastního ředitelství pošty v Krakově a Národního muzea země Przemyské. Nad výstavou převzala záštitu řada osobností vojvodství i celého Polska, mezi nimi např. ministr kultury Waldemar Dabrowski, karpatský vojvoda Jan Kurp, maršálek karpatského vojvodství Leszek Deptula, představitelé města a polské pošty.

Výstava měla také zajímavý doprovodný program spojený zejména s tématem výstavy. V den zahájení výstavy byl připraven cyklus přednášek zaměřených na historii města a pevnosti, průběh bojů o pevnost a poštu z obležené pevnosti. V provozu byla příležitostná poštovní přepážka, kde bylo k dispozici výstavní razítko, příležitostná R-nálepka a další materiály vydané k výstavě (obr. 3 a 4).





Filatelistickou výstavu doprovázela výstava předmětů spojených s událostmi let 1914-15 – vojenské uniformy, dobové předměty a další exponáty.

Hlavní součástí výstavy ale samozřejmě byly soutěžní a nesoutěžní exponáty. V jednotlivých soutěžních třídách bylo vystaveno celkem 61 exponátů; kromě domácích vystavovatelů zde měli své zastoupení i filatelisté z České republiky, Ukrajiny, Rakouska a Maďarska; exponáty z Rumunska bohužel nedorazily.

Velmi početné zastoupení měla třída poštovní historie, ve které se představilo celkem 15 exponátů, z nichž byl nakonec jako nejlepší vyhodnocen exponát „Cenzura korespondence“ Andrzeja Klamuta. Od výstavní jury obdržel 91 bodů a velkou zlatou medaili, současně získal cenu za nejlepší exponát výstavy. Také další exponáty v této soutěžní třídě měly velmi vysokou úroveň, o čemž svědčí jejich výsledky – 6 zlatých, 3 velké pozlacené, 4 velké stříbrné a 1 stříbrná medaile.

Další soutěžní třídy již nebyly tak početně obsazeny a ani jejich hodnocení nebylo tak vysoké. Ve třídě teritoriální filatelie byl ze čtyř exponátů jako nejlepší vyhodnocen exponát Tadeusze Zawera „Polsko 1944-1952“, jež obdržel 84 bodů a velkou pozlacenou medaili. Ze sedmi námětových exponátů získal zlatou medaili pouze „Červený kříž v 1. světové válce“ Rudolfa Gotschiho z Rakouska, maďarský exponát „Maďarská letecká pošta 1910-1940“ Györgye Szirtese pak byl nejlepší ve třídě aerofilatelie, kde obdržel pozlacenou medaili. Mezi exponáty maximafilie se nejvíce líbila „Krása člověka v malířství“ Mariana Rawińského oceněná rovněž pozlacenou medailí, jediný exponát třídy celin „Celiny Izraele 1948-1998“ získal velkou stříbrnou medaili. Oba vystavené jednorámové exponáty získaly shodně stříbrnou medaili, mezi mládeží pak byl nejlepší kolektivní exponát KMF č.41 při ZŠ č.1 v Olawie „Kdo jsi?“ – získal pozlacenou medaili.

Velice zajímavá byla třída filatelistické literatury. Přes vyřazení některých publikací ze soutěže nakonec bylo hodnoceno 20 exponátů; jejich hodnocení odpovídá vysoké úrovni zpracování. Nebývá příliš obvyklé, aby i v této třídě byla udělena velká zlatá medaile, svým zpracováním a vynikající polygrafickou úpravou si ji však plně zasloužil „Katalog předznámkových razítek Haliče a rakouské pošty Svobodného města Krakova“ Janusze Adamczyka a Jerzyho Bartkeho. Ze tří zlatých medailí byla jedna udělena Gerhardu Schenkovi za monografii „Przemyśl 1914-1915“, současně tento vystavovatel za tuto publikaci obdržel cenu za nejlepší exponát spojený s tématem výstavy. Bez zajímavosti rovněž není, že další zlatou medailí byl ohodnocen známý „Katalog polských známek 2004, 1.díl “ Andrzeje Fischera, známý i našim sběratelům polských známek.

Účast českých vystavovatelů byla na této výstavě spíše symbolická. Byly zde představeny 2 exponáty; ve třídě jednorámových exponátů „Poštovní směrovací číslo“ Lumíra Brendla (ohodnocen 78 body a stříbrnou medailí), mezi mládeží pak „Historie letectví“ Jana Vancla (získal 73 bodů a velkou stříbrnou medaili). Přesto byli pořadatelé výstavy potěšeni zájmem Svazu českých filatelistů o tuto výstavu a vyjádřili naději, že do budoucna se spolupráce mezi českými a polskými filatelisty ještě více rozšíří.

Na závěr bych se ještě chtěl zmínit o nesoutěžních třídách, ve kterých bylo představeno celkem 12 exponátů; v řadě z nich se objevilo pravděpodobně to nejlepší, co lze v současné době vidět z oblasti materiálů letecké pošty z obleženého Przemyślu 1914-15. Pravděpodobně nejlepší exponát nazvaný „Letecká pošta obležené pevnosti Przemyśl“ představil Alexander Newall z Velké Británie. Tento velmi příjemný pán, který je čestným předsedou Komise aerofilatelie při FIP, pochází z nedalekého Lvova a přes svůj vysoký věk – letos oslavil již 91. narozeniny – se výstavy zúčastnil osobně a aktivně pracoval jako člen výstavní jury.

Autor: David Schiller
dschiller@tiscali.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz