Merkur-Revue: Ještě k padělkům 'Macešky' 6,40 Kč

Převzato z časopisu Merkur-Revue 5/2003
V návaznosti na náš článek "Padělky ke škodě pošty na pokračování", který jako první v odborném filatelistickém tisku upozornil na nejnovější falzum ke škodě pošty, a to výplatní známky nové řady "Maceška" 6,40 Kč (MR2003/3/1), uveřejňujeme další informace o výskytu falz této provenience.

Získali jsme k posouzení dvě různé nepoužité varianty falz (obě byly nalezeny v Praze, dokonce v prodeji v novinovém stánku), lišící se použitým papírem. V prvním případě jde o papír typu "bp" (obr. 1, jednotlivá známka), avšak v UV-záření poskytující poněkud světlejší šedofialový tón než u falza popsaného v MR č. 3/2003, ve druhém případě (obr. 2, dvojpáska) je papír typu "oz" s typicky modrobílým jasným tónem v UV.

Merkur-Revue: Ještě k padělkům 'Macešky' 6,40 Kč


Provedení falz je totožné jako u prvně popsaného padělku, tj. celoofsetovým tiskem se svítivými zlatistými částečkami v barevné ploše. Tisk je poměrně zdařilejší, neboť černá barva (původně ocelotisk) je tentokrát skutečně černá či šedočerná na rozdíl od zřetelně šedé barvy u prvního padělku. Také perforaci byla věnována "zvýšená péče": není již decentrovaná a zdá se, že je opravdu rámcová, a to opět o rozměru Rz 12 3/4 : 11 1/2. Upozorňujeme na přesah perforačních otvorů do okrajů archu: u známky z obr. 1 vidíme 9 otvorů směrem dolů, u dvojpásky 3 otvory směrem vlevo. Lep je pololesklý a dosti připomíná lep originálu. U samostatné "známky" je na okraji ještě modrá trojúhelníková "autotronová" značka, samozřejmě rovněž provedená ofsetem s dosti hrubým rastrem. Za užitečné upřesňující informace vyslovujeme díky kolegům Ing. P. Pittermannovi a JUDr. V. Hromádkovi z Prahy.

Jak můžeme pozorovat, falzifikátoři jsou technicky vybaveni poměrně velmi dobře a jejich "tiskárna" vychrlila zřejmě značné množství těchto falz, s nimiž sběratelé přišli hojně do styku zejména v letních měsících 2003. Jak známo, "Maceška" svou nominální hodnotou 6,40 Kč záhy pozbude svého opodstatnění. Není proto vyloučeno, že zvýšení tarifu na 6,50 Kč požene padělatele k dalšímu pokusu o falza nejnovějších známek. Takže pozor! Je už opravdu na čase, aby se tomuto řádění falzátorů učinila přítrž.

Zdeněk Fritz


Autor: Merkur-Revue | 6. 12. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223