Nabídka našeho eshopu

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři 1. dívky

PL 2130 - s DV ZP 4 - červená skvrna ve tváři první dívky

  • Cena: 189 Kč

Malíř Zdeněk Burian - pozvánka na výstavu

Máte rádi dobrodružné knížky Karla Maye nebo Julese Verna? Zajímá vás historie naší planety a svět dinosaurů? Pak mám pro vás jednu pozvánku: zajděte si do Jízdárny Pražského hradu na výstavu obrazů a kreseb malíře Zdeňka Buriana.

Zdeněk Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici. Od dětství rád maloval. Ve 14 letech byl přijat na malířskou Akademii v Praze. Z existenčních důvodů však musel asi po roce odejít. Začal se živit malováním. V roce 1921, tedy když mu bylo teprve 16 let, vyšla první kniha s jeho ilustracemi. Bylo to "Dobrodružství Davida Balfoura" od R. L. Stevensona. Po ní následovaly další, především dobrodružné.

Rozsah zájmů Zdeňka Buriana byl od samého počátku jasně vymezen: příroda a lidé. Přírodopis a národopis se staly jeho vášní. Již od dětství maloval a tehdy se rodil jeho vytříbený smysl pro detail, který byl pro něj tak typický. Vzdálené země, exotické prostředí a příroda, to bylo to, co ho zajímalo ze všeho nejvíc. Ve 30. letech se začal zajímat o dávnou historii Země. Nakreslil ilustrace k dobrodružným příběhům z pravěku od Eduarda Štorcha. V roce 1935 se setkal s dr. Josefem Augustou a začal s ním spolupracovat na rekonstrukcích prehistorických zvířat. Měl úžasnou obrazovou paměť a představivost. Na základě nálezů kostí a lebek živočichů se pokoušel domyslet, jak mohly vypadat jejich svaly, kůže a celkový vzhled těla. Potom tyto představy maloval. Jeho paleontologické rekonstrukce dávného světa živočichů a rostlin mu přinesly světovou proslulost a staly se základem mnoha odborných i populárně vědeckých publikací. Obrazy s jeho kresbami prehistorických lidí a živočichů si jistě všichni pamatujeme i ze školy.

Zdeněk Burian zemřel v Praze dne 1. července 1981. Jeho dílo je neuvěřitelně rozsáhlé. Čítá 14 000 kreseb a obrazů. Vedle ilustrací a obálek ke 465 knižním titulům vytvořil přes 200 samostatných knižních obálek a ilustroval 550 časopiseckých povídek. Jeho kresby si oblíbilo několik generací čtenářů a nepochybuji o tom, že další k nim ještě přibudou. Máte-li rádi obrázky Zdeňka Buriana, pamatujte na to, že výstava v Jízdárně Pražského hradu trvá do července letošního roku.

Pro nás filatelisty je samozřejmě zajímavé také to, že některé jeho obrazy se staly předlohou pro poštovní známky. U nás vyšly tři známky s Burianovými malbami v roce 1994. Jeho obrazy však můžeme najít i na známkách několika dalších zemí.


A na závěr malá soutěž: Které země vydaly známky s motivem obrazů Zdeňka Buriana a na jakých známkách? Za každou nalezenou známku dostanete 1 bod, kdo bude mít nejvíc bodů, vyhrává. Do začátku má každý tři body.


Autor: Zdeněk Töpfer | 24. 4. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

Zásobník na poštovní známky - 60 stran - bílé listy - SAFE retro potisk - č. 101

  • Cena: 935 Kč
Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

Katalog poštovních známek World Philately 2022 a Encyklopedie filatelie na paměťové kartě

  • Cena: 999 Kč