Malá detektivka

Na jedné aukční stránce jsem zahlédl tuto položku. Pěkná letecká celistvost, Doporučená a navíc Expres, poslaná z Prahy 82 Letiště, 16. III. 1927 do Bratislavy. Krásně frankovaná leteckými známkami Pof. č. L4 – L6 + Pof. č. 210A. Pěkný dokument letecké pošty, frankovaný známkami druhého leteckého provizoria na známkách "Hospodářství a věda".

Malá detektivka


Co mně ale zaujalo? Nebyly to známky či R nebo Expres nálepky, či letecká kašeta, ale ta adresa do Bratislavy! Pan Ladislav Novotný, úředník Slovenské banky. Bratislava. Snad to není dopis velice uznávanému filatelistovi a znalci Ladislavu Novotnému?

Malá detektivka


L. Novotný se narodil v Praze, dne 12. 11. 1901. V dvacátých letech se odstěhoval do Bratislavy, kde prožil převážnou část svého života. Od 1957 byl členem sboru filatelistických znalců, mezi lety 1964 - 1966 zástupcem ČSSR ve FIP. Jeho oblastí zkoušení bylo Československo a ČaM. Nevím zda i Slovenský stát. Mám dojem, že ale taky. Byl mimo jiné autorem katalogu poštovních známek ČSR - "Speciální příručka pro sběratele československých známek" - rok vydání 1971, který se v žargonu sběratelů nazýval "katalog Novotný" a mnoho roků byl vyhledávanou příručkou i ceníkem. Byly tam též zařazeny celiny, což do té doby POFIS neuváděl.
Jeho úmrtí bylo trochu "kuriózní". V den jeho osmdesátin, 12. 11. 1981, kdy šel na nějakou oslavu, ho srazilo na přechodu pro chodce v Bratislavě auto!

Ale dodnes neznám jeho povolání! Ví někdo z Vás čtenářů, jestli L. Novotný byl úředníkem Slovenské banky? To by mně pomohlo a též by vysvětlilo, jestli tento dopis opravdu šel L. Novotnému, na kterého myslím, nebo "pouze" k někomu se stejným jménem!

Předem Vám děkuji

Autor: Peter Hoffmann | 28. 10. 2003

Komentáře

Komentář bez komentáře?

RE: Komentář bez komentáře?

RE: Komentář bez komentáře?

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223