Majáky

Mořské pobřeží je od starověku „ozvláštňováno“ stavbami, které slouží k bezpečnosti mořeplavby. Vzpomeňme například jeden z divů světa – maják na ostrově Faru. Anebo majáky, které stavěli Řimané ve Středomoří a na pobřeží Atlantiku na území dnešního Španělska a Francie. Mimo pobřežních majáků, sloužících k orientaci v pobřežních vodách (frekvence blikání každého majáku je zaznamenána v námořních mapách), se setkáváme s menšími majáky sloužícími k lokální navigaci v přístavech a plavebních kanálech. Mnohé historické i technické podrobnosti kolem majáků si lze přečíst např. ve Wikipedii.

Mezi turistické cíle v Potugalsku patří například Cabo da Roca, nejzápadnější pevninský výběžek kontinentální Evropy, na kterém stojí maják. Španělé považují za konec Evropy (v době začátku objevných plaveb to předsavovalo konec světa) Cabo de Fisterra. Na Britských ostrovech je to Land´s End v západním Corwallu.

Majáky nacházíme na řadě poštovních známek a příležitostních razítek celého světa, vydaly by za nevelkou, ale zajímavou námětovou sbírku.

Tak například německá pošta věnovala v posledních letech (od roku 2004 až dodnes) několik emisí těmto stavbám, lemujícím členité německé mořské pobřeží od Východofríských ostrovů až k pobřeží Východního Pomořanska (maják Greifswalder Oie).

Majáky

Majáky


Autor: Jaroslav Tomandl | 13. 11. 2010

Komentáře

Vďaka, pán Tomandl...

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223