Lidová architektura - E

Datum vydání: 23. února 2011
Název emise: Lidová architektura - E
Nominální hodnota: 20 Kč
Katalogové číslo: 675
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Rytina: Bohumil Šneider
Tiskové listy:á 100 kusů známek
Rozměr obrázu známky: 19 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé oceli kombinovaný hlubotiskem v růžové a hnědé

Lidová architektura - E

Námět známky:

Lidová architektura jako součást národního kulturního dědictví vždy byla a doufejme, že i bude inspirací pro současnost. Citlivým způsobem urbanizace respektujícím krajinu, přiměřeností proporcí, materiálovou střídmostí, uzpůsobením příbytku všem požadovaným hospodářským funkcím venkova při zachování estetických nároků má dnešnímu stavitelství určitě co říci. Např. zcela zjednodušené příklady: Západočeské pohraničí má své charakteristické hrázděné konstrukce. Severočeská oblast vyniká patrovými roubenými domy s bohatě zdobenými lomenicemi. Střední Čechy znají většinou přízemní stavení komorového typu konstruovaná jak ze dřeva, tak z kamene či cihel. Východočeská a západomoravská oblast vyvinula horský dům se širokým průčelím. Bělostné statky jihočeských blat jsou proslavené tvarovou rozmanitostí svých štítů. Jižní Morava má domy situované podélně, existují tu dokonce i vzdálené dozvuky římského portiku, jsou tu malovaná žudra a samostatné vinné sklípky. Sever Moravy vyniká valašskou roubenou chalupou. A tak dále. Ode všech základních typů lze předvést vždy několik rozdílných příkladů, nehledě na různé kombinované vlivy a jiné zajímavosti.
Na známce "E" je v popředí vyobrazen štít severočeský, středočeská brána, za ní je dům z Valašska a jihočeský štít z Táborska.
Písmeno "E" odpovídá ceně pro prioritní obyčejné zásilky do 20 g do evropských zemí, dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění - ke dni vydání 20 Kč.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je znázorněna lidová architektura severovýchodní Moravy. Vpředu je stavení z Rožnova pod Radhoštěm, za ním vlevo horizontálně fojtství z Velkých Karlovic, vpravo valašská chalupa, dále ukázka laťkového štítu ze Vsetínska, špýchárek kostel a chaloupka z téže oblasti. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědé.
(zdroj www.cpost.cz)

Lidová architektura - E

Lidová architektura - E

Lidová architektura - E

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 6. 3. 2011

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář