Lidová architektura 14 Kč

Datum vydání: 6. března 2013
Název emise: Lidová architektura 14 Kč
Nominální hodnota: 14 Kč
Katalogové číslo: 758
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Rytina: Bohumil Šneider
Tiskové listy:á 100 ks
Rozměr obrázu známky: 19 x 23 mm
Druh tisku: ocelotisk v barvě fialovočerné oceli kombinovaný hlubotiskem v barvě fialové

Lidová architektura 14 Kč

Námět známky:

Na známce je vyobrazena chalupa č.p. 451 v městysu Nový Hrozenkov, okres Vsetín. Nový Hrozenkov leží při silnici mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi v údolí Vsetínské Bečvy. Zhruba uprostřed městyse, bezohledně obklopena novodobou zástavbou se zachovala skupinka roubených chalup.
Chalupa č.p. 451 pochází z roku 1835. Je roubená, trojdílného komorového typu se dvěma štíty s podlomenicí. Bednění štítů je kryto takzvanou laťkovou výzdobou. Severní štít obrácený do obce je obílen a pod kuklou má malovanou ornamentální výzdobu a nápis se jménem stavebníka. Kolem oken je rovněž bílá vápenná výzdoba – tvarované skvrny, které souvisí s pověrečnou ochranou domu. Chalupa je situována kolmo na rozhraní dvou terénních úrovní tak, že jižní štítová stěna spočívá na vysoké kamenné podezdívce využité zároveň pro sklípek. Z tohoto pohledu je zobrazení na známce. Kompozici doplňují ještě dva dlabané úly.
Od roku 1977 je v objektu zřízen památník Antonína Strnadela významného malíře a ilustrátora oslavujícího svým dílem zdejší kraj.
(zdroj www.cpost.cz)

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 18. 3. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář