Krásy naší vlasti: Kuks

Datum vydání: 7. března 2012
Název emise: Krásy naší vlasti: Kuks
Nominální hodnota: 14 Kč
Katalogové číslo: 712
Výtvarný návrh: Zdeněk Ziegler
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 8 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 26 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách tmavě hnědé, modré a červené

Krásy naší vlasti: Kuks

Námět známky:

Na známce je zobrazena grafika Michaela H. Rentze. Jeden z našich nejkrásnějších areálů objevíme v půvabné krajině v Podkrkonoší 5 km od Dvora Králové. Vděčíme za něj hraběti Františku Antonínu Šporkovi, který tady v letech 1694 - 1724 vybudoval šlechtickou rezidenci, která se stala střediskem celého panství. Podnět k založení dal příznivý výsledek lékařského zkoumání zdejších minerálních pramenů, název Kuks (též Kux) dal zakladatel na památku zlatých dolů, jejichž stopy byly objeveny v okolí.
Osu areálu vytvořilo Labe. Na levém břehu byla zařízení světská, na pravém církevní. Vše bylo doplněno zahradami, plastikami, fontánami a spojeno mostem (technická památka) přes řeku. Nejprve byla roku 1697 dokončena kaple Nanebevzetí P. Marie namísto starší dřevěné stavby nad pramenem vody. V roce 1699 byl otevřen hostinec U Zlatého slunce, postaven most přes Labe a pod schody Dianina lázeň. V roce 1700 byl dokončen letohrádek a holubník, r. 1701 větrný mlýn, r. 1702 dřevěné divadlo a od r. 1703 se budovalo dřevěné závodiště, v r. 1704 byla nahrazena prozatímní lázeňská budova zděným objektem a postaveny domy pro hosty. V r. 1707 zahájena stavba špitálního kostela a v r. 1708 špitál. V r. 1710 byl postaven zámek a v letech 1720-22 lázeňský dům, prádelna a Dům filozofů s knihovnou, r. 1724 vznikla správní budova a další hostinec. Zdaleka ne všechno se ale dočkalo dnešní doby, torzo zůstalo hlavně ze světské části. V roce 1740 zničila povodeň závodiště, letohrádek a holubník, v r. 1901 byl zbořen zámek. Dominantou dnešní památkové rezervace je centrální špitální kostel Nejsv. Trojice, dílo B. B. Alliprandiho.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je použita část grafiky M. H. Rentze. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědočerné. Na razítku je grafický motiv M. H. Rentze a text: Kuks, 7. 3. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)

Krásy naší vlasti: Kuks

Krásy naší vlasti: Kuks

Krásy naší vlasti: Kuks

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 8. 3. 2012

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223