Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna

Datum vydání: 3. dubna 2013
Název emise: Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna
Nominální hodnota: 14 Kč
Katalogové číslo: 759
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 8 ks známek
Rozměr obrázu známky: 26 x 40 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách okrové, červené, fialové a černé

Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna

Námět známky:

Příležitostná známka z emise Krásy naší vlasti. Na známce je vyobrazen klášter Zlatá Koruna.
Podle legendy český král Přemysl Otakar II. založil tento klášter roku 1263 ze zbožných pohnutek. Král měl totiž před důležitou bitvou u Kressenbrunnu roku 1260 proti uherskému králi Bélovi IV. učinit zbožný slib, že za své vítězství nechá založit klášter. Po vítězném boji pak své slovo skutečně splnil. Důvody pro založení kláštera však byly zároveň i politické. Nový klášter měl zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov.
Zakladatel věnoval Zlaté Koruně rozsáhlé pozemky, k nimž pak přibyly další od jiných donátorů, což klášteru umožnilo velký rozkvět ve 14. století. Sláva Zlaté Koruny však pohasla během husitských válek. Roku 1420 byla napadena husity, kteří budovy zapálili a způsobili tím velké škody. Po třicetileté válce, během níž klášter dále trpěl pobyty vojsk a rabováním, se však Zlatá Koruna vzchopila a zařadila se mezi vzorové kláštery.
Další dobou rozkvětu byla 2. polovina 18. století. Vznikla zde škola pro děti místních poddaných, kde se vyučovalo podle tehdy moderní názorné metody. Bohužel právě tehdy, roku 1785, byl slibný rozvoj kláštera nečekaně ukončen zrušovacím dekretem císaře Josefa II. a od té doby zde řeholní život definitivně ustal.
Budovy kláštera poté odkoupili krumlovští Schwarzenbergové (roku 1787), kteří jej pronajímali. Roku 1909 se začalo s rekonstrukcemi klášterních budov, které probíhaly i během 2. světové války. V té době byl klášter Schwarzenbergům zkonfiskován protektorátními úřady a v roce 1948 přešel do vlastnictví československého státu. V letech 1979 až 2000 byl pod správou Státní vědecké knihovny a nyní ho spravuje Národní památkový ústav. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je použit detail stavby. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě šedozelené. Na razítku je detail klenby a text: Zlatá koruna, 3. 4. 2013.
(zdroj www.cpost.cz)

Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna

Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna

Krásy naší vlasti: 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 4. 4. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223