Krása českých vánočních známek

Vánoční svátky jsou svátky klidu a pohody. Děti tyto svátky přímo milují. Každý z nás starších určitě rád vzpomíná na prožité vánoční svátky, které jsou většinou plné radosti z hezkých dárků pod vánočním stromečkem, nebo na sněhové hrátky a podobné pro děti vhodné radovánky. Děti se na vánoční svátky těšívají celý rok a určitě tomu tak je u mladých čtenářů, našich filatelistů.

Milé děti, těšily jste se na tyto svátky, až jste se dočkaly. Vánoční svátky jsou tady. A letos poprvé je s Vámi slaví časopis Mladý sběratel. Přejeme Vám mnoho pohody a klidu, spousty hezkých určitě i filatelistických dárečků a po Novém roce se nad stránkami Mladého sběratele budeme opět setkávat. Tento příspěvek Vám představí všechny doposud vydané vánoční známky České republiky a budete moci nahlédnout na jejich krásu.

V prvním roce existence České republiky vyšla velice nádherná vánoční známka 8. 11. 1993 zobrazující jelena, myslivce, sáňky s dárečky a malého andělíčka. Známku navrhl A. Born a rytecky ji provedl M. Srb.V roce následujícím vyšla vánoční známka až 9. 11. 1994 se zobrazením vizovického vánočního pečiva. Autorem i rytcem se stal B. Housa.8. 11. 1995 vychází známka se stylizovaným vánočním stromkem od autorky A. Khunové v rytině M. Srba.V ročníku 1996 vánoční známka vyšla až 13. 11. a velice povedeným způsobem zobrazuje Svatou rodinu v tzv. Betlému. Autorem návrhu známky je J. Králík a rytcem J. Herčík.Vánoční motiv kapra, ovoce, stromečku a svíčky vychází 12. 11. 1997 v autorském návrhu K. Franty a B. Housy.Ročník 1998 byl na vánoční známky bohatý. Vyšly dokonce dvě. A to první, která zobrazuje kometu s postavičkami spěchajícími k Betlému, a na té druhé je anděl s trubkou. Autorkou obou známek se stala Z. Kabátová-Táborská a rytcem M. Srb.10. 11. 1999 vychází známka J. Palečka a v rytině J. Boudy, která zobrazuje Ježíška s ovečkou a beránkem.Hezká známka je i ta, která byla vydaná 15. 11. 2000 a zobrazuje Svatou rodinu při modlení. Autorem návrhu je V. Suchánek a rytinu provedl M. Ondráček.Vánoční motiv je i na známce ze 14. 11. 2001 od O. Čechové a v rytině B. Housy.13. 11. 2002 vychází vánoční známka, která zobrazuje opět vánoční stromeček od J. Sigmundové v rytině J. Boudy.Minulý rok (5. 11. 2003) vyšla známka, která zobrazuje zasněžený smrček od I. Exnera a P. Kovaříka.Letošní vánoční známka zobrazuje svíčku v jablíčku, zelené chvojí, pozlacené jmelí pro štěstí a drobnou slaměnou ozdobu připomínající české vánoční tradice. Známka vyšla 10. 11. 2004 a autorem i rytcem je B. Housa.

Krása českých vánočních známek


Již vyšlo tedy 13 vánočních známek a tradiční emise bude pokračovat rozhodně dále a příští Vánoce se budeme těšit na další hezké známky. Jisté je ale jedno, že již byla většina vánočních námětů vypotřebovaná, ale určitě se ještě nějaký námět na hezké vánoční známky nalezne. Milé děti, užívejte si vánočních svátků a přeji Vám za redakci mnoho dárečků pod Vaším stromečkem.

Autor: Zdeněk Jindra | 24. 12. 2004

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář