Kouzelný svět filatelie

Datum vydání: 27. 9. 2003


Každý mladý filatelista jistě zatoužil při pohledu na svoji sbírku navštívit některou z cizokrajných zemí. Proč také ne, když při pohledu i na ten nejobyčejnější zásobník plný cizokrajných známek se Vám tají dech a cítíte vůni té dálky, která Vás na každé známce vábí například nádhernou krajinou nebo historickými památkami. Jisté je ale jedno, díky tomu, že jste mladý sběratel známek, můžete mít jedno plus nad věkově stejnými mládežníky, kteří rádi cestují prstem po mapě. Vy máte představu živější a nejenom že se více dozvíte o zeměpisu, dějepisu, ale dokážete rozpoznat i známé osobnosti. Při vzpomínkách na mé filatelistické dětství se rozpomenu na hodiny dějepisu, kdy jsem dokázal díky poštovním známkám rozpoznat obličeje i těch méně známějších historických osobností a měl tak velkou převahu nad ostatními, kteří známky nesbírají.

Kouzlo filatelie není jen v námětu a barevné pestrosti dané známečky. Kouzlo filatelie je v tom, milí chlapci a děvčata, že díky filatelii se Vám zdá svět vlastně malý, protože ho máte celý ve svém pokojíčku uložený v zásobníčku. To je to nejkrásnější, co láká tisíce mladých, ale i starších sběratelů známek. Zajímá Vás hokej, fotbal nebo milujete psy či kočky? Proč třeba nesesbírat všechny druhy koček podle nějaké knížky koček a nevytvořit časem i exponát a vystavit ho? Vždyť taková sbírka sportovních vzorů přeci také není k zahození. Mladí filatelisté, pokud chcete vidět kouzelný svět filatelie tak, jak si ho představuji, začněte se věnovat námětové filatelii. Vyberte si svůj námět a začněte sbírat. Navštěvujte výměnné burzy a s kamarády vyměňujte známky například kus za kus a uvidíte, že pokud Vás filatelie ještě tolik neokouzlila, již Vás nadobro dostane pod svá zoubkovaná křídla.

Časem určitě zjistíte, že nejkrásnější zemičkou v tomto obrovském světě je naše rodná zemička česká, která je srdíčkem Evropy. Věřím, že potom nastane čas začít se věnovat českým známkám, které Vám doposud přišly takové spíše obyčejné, protože je každou chvilku nalepujete na dopis. Zjistíte, že sbírání podle katalogů má také velké kouzlo a když k tomu přidáte i specializaci, stanete se již zkušenějším filatelistou. Ať se budete věnovat námětu nebo určité zemičce, mladí filatelisté, sbírejte známky a podělte se s námi o Vaše zážitky z kouzelného světa filatelie. Budeme rádi, když nám napíšete. Nevíte si s něčím rady? Pište nám, rádi Vám na těchto stránkách poradíme.

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz