Kosmos 2/2006

Datum vydání: 19. 7. 2006


Druhé číslo informačního bulletinu sekce KOSMOS právě vyšlo. Na 52 stranách přináší rozmanité informace ze světa kosmické filatelie.

Podívejme se nyní na výtisk podrobněji. Úvod tvoří druhá část převzatého článku o počátcích amerických pilotovaných letů Raketové letouny USA. Článek je doložen ukázkami z listů exponátu volné třídy. Článek P.Chytky a P.Fencla Chyby na známkách je třetím pokračováním výčtu chybných vyobrazení na známkách, tentokrát s námětem programu Voschod. Ve článku Výstup Leonova do volného vesmíru popisuje J.Cacka problémy, se kterými se musel vypořádat první člověk, který okusil opravdovou volnost kosmického prostoru. Tento článek vznikl po osobní návštěvě ruské firmy Zvezda, která vyrábí skafandry. Je doplněn nejen filatelistickým materiálem, ale jako důkaz předložil autor barevné fotografie (na obálce).

Družicový navigační systém Galileo a jeho využití v praxi představuje ve svém článku T.Přibyl. K.Zajcev přináší portrét K.I.Konstantinova, zakladatele experimentální dynamiky raketových procesů. Životní osudy kosmonautů a astronautů můžeme sledovat ve střípcích T.Přibyla Kosmonauti a posádky. Přehled událostí v kosmonautice za uplynulé období je ve článku P.Chytky Události v kosmonautice. Dále navazuje P.Fencl článkem Raketoplán opět ve vesmíru. Trocha prázdninového odlehčení je ve článku J.Cacky Sýr mi znemožňuje cestu do vesmíru, ve kterém popisuje své zážitky s ochutnávkou kosmické stravy. Besedu s kosmonauty (foto je na obálce Zpravodaje) a průběh setkání příznivců o pilotovanou kosmonautiku líčí P.Fencl v článku Bohdaneč 2006 – setkání (nejen) s kosmonauty. Nový německý katalog mapující americké stanice představuje J.Cacka. Závěr čísla tvoří články P.Fencla Pozvánky na výstavy (K.Vary a H.Králové) a Filatelistické novinky.Autor: Petr Fencl
technika@nopek.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz