Kosmos 2/2005

Nové číslo informačního bulletinu sekce Kosmos vyšlo začátkem července a prostřednictvím Infofily do něho nahlédneme.

Zpravodaj otevírá článek K. Zajceva (RU) Vědecko výzkumná loď Kosmonaut Jurij Gagarin, který osahuje vyobrazení existujících filatelistických dokladů k této bývalé vlajkové lodi plavidel Služby kosmických výzkumů AV SSSR. V článku se dočteme o smutném konci tohoto kdysi prestižního plavidla. Historii pilotované kosmonautiky v souvislostech s válečnými pokusy přináší články P. Wilhelma První pilotovaný let raketový start před 60 lety a M. Hamšíka Fantastický projekt Silbervogel. Stručný životopis A. D. Nadiradzeho, konstruktéra raket a střel si lze přečíst ve článku P. Fencla. Shrnutí událostí za poslední čtvrtletí je ve článku P. Chytky Události v kosmonautice, stejný autor zahajuje úvodní článek seriál nazvaný Chyby na kosmických známkách, na tento článek navazuje výzva čtenářům o pomoc při hledání dalších chyb na známkách s námětem kosmos.

O historii poštovního úřadu, který zpracovává poštu letců – kosmonautů ve Hvězdném Městečku je stejnojmenný článek od B. Vise (NL). Článek K. Zajceva (RU) přináší informace o vydaných telefonních kartách s vyobrazením J. A. Gagarina. TK jsou vhodným materiálem pro zařazení do sbírky či exponátu ve volné třídě. Nové knihy v oblasti kosmické filatelie recenzuje J. Cacka. Další článek J. Cacky je rozhovor s Ing. Pelčákem, členem záložní posádky pro sovětsko – československý kosmický let. Zkušený vystavovatel a juryman klade ryze filatelistické otázky zejména v souvislosti s kosmickou poštou provozovanou na palubě lodi Sojuz 28. Ve článcích J. Cacky a P. Fencla se můžeme znovu vrátit na výstavu Brno. Články jsou zaměřeny také na hodnocení exponátů s kosmickou tematikou, kde zejména v exponátu B 502 byly kosmické události dokumentovány sovětskými klubovými razítky a to v počtu naprosto neúměrném, ba přímo šokujícím – přesto tento exponát získal VS!

K Brnu se vztahuje také článek J. Cacky Astrofilatelie na rozsestí?, ve kterém se je dokumentována nutnost hodnocení kvalifikovaného jurymana pro příslušnou třídu. Což mělo platit i pro Brno (tedy konkrétně pro třídu Astrofilatelie), ale hlavně článek obsahuje apel na OV dalších výstav k zařazení jurymanů pro všechny vypsané třídy. Závěr Zpravodaje č. 2/05 tvoří Filatelistické novinky.

Kosmos 2/2005


Autor: Petr Fencl | 23. 7. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář

Související články


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223