Kosmonaut na výstavě Belgica 2006

Datum vydání: 5. 12. 2006


Mezi návštěvníky Světové filatelistické výstavy Belgica 2006 byl i první československý kosmonaut Vladimír Remek. Návštěva byla dojednána na poslední chvíli a hlavním důvodem byl jeho zájem o exponát Petra Fencla „Československý kosmonaut“. Tento exponát dokumentuje právě let V. Remka do vesmíru v roce 1978. Jak se později ukázalo, V. Remek se zajímal o celou výstavu a o všechno dění na výstavě. Se zájmem si prohlédl i řadu dalších exponátů, navštívil stánek České pošty i Slovenské pošty a zaujaly ho i akce připravené pro děti.

V průběhu procházky po výstavě na sebe prozradil, že sám sice filatelista není, ale že jako kluk také sbíral známky. A jeho otázky a povídání nepochybně ukázalo, že o známkách leccos ví a že filatelii je příznivě nakloněn. Dozvěděli jsme se také, že v mládí dostal FDC se Švabinského emisí Motýli, a že tyto obálky byly mezi osobními věcmi, které si vzal s sebou do kosmu.

Návštěva V. Remka na výstavě Belgica 2006 byla určitě zajímavým zpestřením programu. Samotný fakt, že kosmonaut mohl stát vedle exponátu, který vypráví o něm a popisuje jeho let do vesmíru, je určitě unikátní a je úžasné, že se takovéto setkání podařilo uskutečnit.

Zdeněk Töpfer
národní komisař Belgica 2006

Autor: Zdeněk Töpfer

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz