Kosmické zálepky

Možná ani Vás by nenapadlo, že i v kosmické filatelistické sbírce bude místo pro zálepky!
Zálepky jsou zajímavé tím, že již mají vytištěný text. Nejsou to tedy zálepky „čisté“ (jako např. československé, kam odesílatel psal své sdělení), ale již předtištěné. Na všech ukázkách dopisuje odesílatel pouze datum a přidá podpis. Dopisovat další text by tedy šlo pouze na volné okraje. Nepoužitá přeložená zálepka má rozměry 185 x 128 mm, po třech stranách má 10 mm okraj, na kterém je samolepící pásek, který se před odesláním sejme a zálepka se zalepí. Po obdržení adresát odtrhne tři okraje podle naznačené perforace a zálepku rozloží. Použitá má tedy rozměry 165 x 118 mm. Zálepka je vyrobena z hladkého kartonu.
Zálepky jsou vydány čínskou poštou a jsou tedy vhodným materiálem pro exponát; zde by mohly zabodovat také v kritériu rozmanitost prezentovaného materiálu.
Na adresní straně je natištěná známka, v dolní části je číslo ceniny (jako číslo např. bankovky) a dále text, který je na všech ukázkách stejný.
Zadní stranu tvoří obrázek (a ten nás zajímá nejvíce) s textem.

Kosmické zálepky
2006; použitá zálepka, kosmická loď Shenzhou na oběžné dráze, CASIC: China Aerospace Science and Industry Corp. 8511 Research Institute

Kosmické zálepky
2007; nepoužitá zálepka, na obrázku startující raketoplán, SANS Group Company, vnější otevřená strana (raketoplán je uprostřed obrázku)

Kosmické zálepky
2006; použitá zálepka, startující raketoplán, Chuzhou Grea Minerals Co., vnější otevřená strana

Kosmické zálepky
2008; použitá zálepka, startující raketa CZ-2F

Kosmické zálepky
2008; Yong An Insurance, startující raketa


Chcete-li vidět další zálepky, podívejte se, prosím, na můj blog:
http://space-phila.blogspot.com/2008_04_01_archive.html

Otištěno ve Zpravodaji sekce KOSMOS č. 2/2008.

Autor: Petr Fencl | 22. 7. 2008

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223