Koně - Chlumecký plavák

Datum vydání: 18. září 2013
Název emise: Koně - Chlumecký plavák
Nominální hodnota: 13 Kč
Katalogové číslo: 786
Výtvarný návrh Peter Oriešek; liniová kresba: Václav Fajt
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 23 x 40 mm
Druh tisku: plnobarevný ofset

Koně - Chlumecký plavák

Námět známky:

Chlumecký plavák
Chlumecké koně z hřebčína Kinských patří k nejlepším koním chovaným v ČR. Typické je pro ně zlaté zbarvení s černou hřívou (plaváci). Historie chlumeckého hřebčína sahá do 17. století, kdy se koně chovali zejména pro vojenské a hospodářské účely – už tehdy zlatě zbarvení. Na přání Marie Terezie se během sedmileté války s Pruskem chov rozšířil, aby byly pokryty armádní zakázky. V dřívějších dobách nebylo zvykem vést rodokmeny koní, to se však změnilo v roce 1832, kdy se začala psát plemenná kniha Kinských koní a od tohoto data je historie chlumeckých koní doložena také písemně.
V roce 1843 bylo vybudováno nové závodiště a o tři roky později se tu konaly první dostihy v Českém království podle anglických pravidel – vítězem se stal chlumecký hřebec Caesar. V této době byl patrný přesun od honů k překážkovým dostihům a tím byla v roce 1874 založena dlouhá tradice Velké pardubické. Z chovu koní Kinských pochází řada vítězů Velké pardubické např.: 1897, 1900 – Magyarád, 1899 – Sláva, 1931 – Pohanka, 1937 – Norma, 1966 – Nestor a mnoho dalších chlumeckých koní se na závodech umístilo mezi nejlepšími koňmi z celého světa.
Koně jsou svým charakterem, zbarvením a snadnou „jezditelností“ velmi žádaní chovateli a jezdci z celého světa. Chlumečtí koně jsou všestranně nadaní, a proto jsou použitelní od klasické drezúry přes skokové soutěže po zápřeže a honební ježdění. Často jsou sedláni jako sportovní koně pro děti. Do České republiky je v současnosti většina plemenných hřebců dovážena a tak je světlou výjimkou vývoz chlumeckých koní do světa. Jako perličku můžeme považovat, že svého chlumeckého koně mají i v anglickém královském hřebčíně, kdy klisnu Johanku Kinskou dostala k 100. narozeninám královna matka Alžběta I.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Koně - Chlumecký plavák

Koně - Chlumecký plavák

Koně - Chlumecký plavák

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Česká pošta | 16. 9. 2013

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář