Komentář k připravované aukci Přiklepni.cz

Tahle zpráva musí potěšit všechny filatelisty. Nad tím, co je v současné době také k vidění např. na všeobecně oblíbeném Aukru, často zůstává rozum stát. Dva příklady ze dne 25.7. : Prodejce ze Studence (jistý Cn_davis) v aukci č. 219228591 nabízí protektorátní známku pof. 102, 60 h, fialová (Den poštovní známky 1943), kterou katalog oceňuje hodnotou 50 h, za vyvolávací cenu 15,- Kč. A od stejného prodejce ještě větší "bomba": Prvorepubliková letecká známka L15, 30h, fialová (aukce č. 219282829), v katalogové hodnotě 1,- Kč je nabízena za vyvolávací cenu 499,- Kč; cena této známky s využitím možnosti Kup teď! je stanovena na neuvěřitelných 14 999,- Kč. Co z těchto názorných příkladů lze vyvozovat?

1. Prodejce je člověk pochybené morální úrovně, který očekává, že narazí na naivního kupce ochotného cenu zaplatit - přesně tak, jak se o tom píše v článku.

2. Prodejce není podvodník, ale o skutečné hodnotě známek nemá nejmenší představu, v dobré víře nabízí cenu, o které se domnívá, že na trhu bude někým akceptována. Je tedy osobností značně jednoduchou, spíše mdlého rozumu, které nedochází, že drtivá většina zainteresovaných jeho postup bude hodnotit spíše než verbálně prostým zaťukáním na čelo. Jedinci tohoto typu to ovšem nevadí, on totiž ani není schopen předem dojít k závěru, že takto musí zákonitě skončit každý jeho pokus o obchodování tímto stylem.

3. Prodejcem je "vtipálek", který předpokládá, že zainteresované velmi pobaví svým neobyčejně vtipným nápadem. Hodnota a úroveň tohoto vtipu není hodna dalšího komentáře. Úroveň osobnosti takového " prodejce" rovněž.

Milý čtenáři, můžeš si vybrat, která ze tří nabízených verzí se asi nejvíce blíží realitě. Jistá je ale jedna věc: odborný dohled (s možností razantního zásahu do průběhu aukcí) - přesně takový, o jakém se uvažuje na Infofile - je skutečně nezbytností.

Poznámka redakce: článek zveřejněn jako reakce na náš včerejší příspěvek

Autor: František Hrbek | 26. 7. 2007

Komentáře

A co jako?

No jistě...

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223