Kde se tisknou švýcarské známky

Při prohlížení si loňských vydání švýcarských známek upoutala moji pozornost emise zvaná EMOJI neboli smajlíci (smajlík = emoji = emotikon) – OBR.1. Švýcarská pošta (SWISS POST) uvádí tiskárnu, která známky vytiskla ofsetem. Je to známá nizozemská tiskárna Joh.Enschedé, Haarlem. Pak jsem ze zvědavosti prošel několik dalších nových švýcarských emisí známek a zjistil jsem, že mimo zmíněné nizozemské tiskárny jsou to: Cartor Security Printing La Loupe - Francie, Gutenberg AG, Schaan - Lichtenštejnsko, Giesecke & Devrient GmbH, Lipsko - Německo, Bagel Security Print, Düsseldorf - Německo a další.

Kde se tisknou švýcarské známky
Obr. 1

Do roku 1930 byly švýcarské známky tištěny v Eidgenössische Münzstätte (Státní mincovna) – dnes Swissmint v Bernu, později až do roku 2001 též ve Wertzeichendruckerei der Post (Poštovní tiskárna) v Otelfingen. V letech 1931-2001 objednávala švýcarská pošta tisk známek též u známé firmy Hélio-Courvoisier AG v La Chaux-de-Fonds. Od roku 2002 zadává švýcarská pošta tisk svých známek u různých domácích i zahraničních tiskáren.

S kouskem nostalgie jsem si přitom vzpomněl na krásné poštovní známky na křídovém žilkovaném papíře z tiskárny Courvoisier AG, La Chaux-de-Fonds, z druhé poloviny 20. století. Byly to nejen švýcarské známky (OBR.2), ale též jugoslávské (OBR.3) a další (OBR.4).

Kde se tisknou švýcarské známky
Obr. 2

Kde se tisknou švýcarské známky
Obr. 3

Kde se tisknou švýcarské známky
Obr. 4


Autor: Jaroslav Tomandl | 27. 2. 2018

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář