Kde je ten dům?

Jistě si každý z nás položil tuto otázku mnohokrát, když nemůže zrovna najít budovu kam právě míří. My filatelisté máme specifikum, že hledáme budovy bez toho, že bychom tam potřebovali být přímo fyzicky přítomni. Mám s tím vlastní zkušenost … .

Můj americký filatelistický přítel Salvatore Rizza mi před několik lety poslal celistvost z doby Rakousko-Uherska (obr. 1), na které ho zaujala adresa odesílatele, protože se jednalo o „American Photo Studio“ . Hned se mne ptal, zda nevím, kde se tato firma nacházela. Mne tehdy spíše zaujalo, jak se dostala obálka odeslaná z Prahy do Kopidlna do USA, ale toto vysvětlení by si zasloužilo vlastní příběh srovnatelný se seriálem „Náhrdelník“. Toho se zde pro dnešek raději zdržím.
Kde je ten dům?
Obr. 1

Bohužel adresa na zásilce nám mnoho neřekla, protože budova č. 835 může být v Praze kdekoliv. Římská dvojka by mohla napovídat, že se jednalo o druhý obvod, ale i tak máme prostor pro hledání budovy dost široký. Musel jsem mu proto Salvatoremu podat negativní odpověď.

Ta mne ale samotného neuspokojila, a proto jsem začal sám pátrat. Nebudu Vás unavovat kde všude a jak dlouho, ale výsledek stál za to: PODAŘILO SE !!!
Kde je ten dům?
Obr. 2


Nakonec jsem zjistil, že se jedná o budovu na Francouzské ul. č 29, 120 00 Praha 2, tedy na Královských Vinohradech. Málem se o mne pokoušel infarkt, když jsem zjistil, že se dům nachází asi 5 minut od mé kanceláře a že kolem něj chodím asi tak 1x týdně. To si jistě každý dovede představit sám, a nemusím to zde rozvádět.

Kde je ten dům?
Obr. 3


Potěšilo mne ale, že se jedná o známý dům „U hulatů“. V něm se nachází již desítky let vynikající řeznictví, které původně založil pan Richard Hulata přímo v tomto domě. To se počítalo k jednomu z hlavních „zásobovacích bodů“ Vinohrad a vzhledem ke své poloze přitahovalo zákazníky (nebo-li kunčofty, jak se tehdy říkalo) i z Vršovic.

Kde je ten dům?
Obr. 4

Svůj dům jsem tedy našel, a přeji i Vám, aby se hledání vždy vydařilo !

Autor: Lubor Kunc | 19. 8. 2008

Komentáře

Richard Hulata

RE: Richard Hulata

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223