Nabídka našeho eshopu

Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč

Kam kráčí česká filatelie?

Tento článek je zamyšlením nad tím, co česká filatelie sběratelům v posledních letech přinesla a co ji dále čeká. Rád se vrátím k některým zamyšlením a přispěji svým pohledem, jehož prostřednictvím se budu snažit, abyste se i Vy nad budoucností české filatelie více zamysleli.

Nedávná historie
Od rozdělení Československé republiky na Českou a Slovenskou republiku vznikla samostatná známková země a tedy i nová tzv. česká filatelie a samozřejmě i slovenská filatelie, která ale v tomto příspěvku půjde trochu stranou. Zaměřím se na historii české filatelie, kterou chci sepsat od roku 1993 a chci se zamyslet nad tím, co se nám za těch deset let podařilo pro filatelii získat a co jsme naopak ztratili.

Po Sametové revoluci v tehdejším Československu začal velký problém s organizovanou filatelií. Bylo to způsobeno tím, že odešlo mnoho lidí z tehdejšího vedení organizované filatelie, scházelo mnoho zkušeností ve vedení a nastal i problém finanční, protože se česká organizovaná filatelie musela postarat sama o sebe. Největší problém byl v tom, že vedení SČF tehdy nemohlo finančně zabezpečit vydávání časopisu Filatelie a Mladý filatelista, a to také bylo způsobeno tím, že o něj ztratil zájem vydavatel a mnoho prodejců o časopis již nemělo zájem. To bylo příčinou toho, že byl časopis Filatelie prodán a nyní ho velmi dobře vede firma Filatelie spol. s r.o. Vychází v nákladu něco málo přes 6000 ks. Co se týká časopisu Mladý filatelista, dlouhou dobu neexistoval vůbec. Sice se teď občas a nepravidelně objevuje jako příloha časopisu Filatelie, ale na otázku, která byla položena v Mladém filatelistovi číslo 1 ročník 1992, jestli Mladý filatelista přežije rok 2000, by určitě každý jednoznačně odpověděl ne! Tento časopis již neexistuje a pokud s tím něco sami neuděláme, ani existovat nebude. Mám tím na mysli jeho existenci ve formě, v jaké byl vydáván dříve. A pokud chceme, aby česká filatelie měla budoucnost, je potřeba, abychom se o znovuzrození tohoto časopisu postarali.

Společnost pro podporu a rozvoj mládežnické filatelie v ČR
Rád bych založil ve spolupráci s několika přáteli a kolegy "Společnost pro podporu a rozvoj mládežnické filatelie v ČR při SČF". Zatím je to Společnost v jednání, ale pokusím se udělat maximum proto, aby Společnost vznikla a časopis vycházel alespoň ve formě zpravodaje, a to minimálně čtyřikrát do roka. Společnost by se měla hlavně starat o budoucnost české filatelie, kterou musíme vidět v mládežnické filatelii a té také věnovat co nejvíce času a prostředků pro její rozvoj. Pokud to tak nebude, bude to naše generace, která českou filatelii nechá vymřít, a to nemůžeme přeci nikdy dopustit. Samozřejmostí bude, že členové této Společnosti by se měli starat o co největší publikační podporu pro mladé filatelisty. Pokud se nepokusíme přinášet mladým filatelistům informace ze světa filatelie, nic je už nezastaví a budou se věnovat jiným koníčkům a zábavám. Když může fotbal bojovat proti drogám, i filatelie by se měla připojit a také drogám vyhlásit válku. Jinak vychováme takovou mládež, která o filatelii nebude stát ani v pokročilejším věku, kdy se může tento koníček stát vstupenkou do klidného stáří.

Dnešní filatelistický tisk a internetové magazíny (on-line časopisy)
O obsahově velmi dobrém časopisu Filatelie jsem se již zmínil a mnoho z Vás ho určitě zná a odebírá ho. Dále je tu časopis na velmi zajímavé polygrafické moderní úrovni s názvem Merkur–Revue. Pochází z brněnského vydavatelství Filatelie Klim. Vychází sice oproti již zmíněné Filatelii, která je měsíčníkem, jen šestkrát do roka, ale je na kvalitním papíru a mnoho ilustrací je v barvě. Jen se musím pozastavit nad tím, že vychází v nákladu pouhých 1500 kusů, což je pro takto dobrý časopis velmi málo. Snad čas a nové redakční vedení v čele s panem Vladimírem Schödelbauerem dokáže tento náklad zvýšit. Určitě by to bylo pro českou filatelii přínosem. Jelikož při SČF (Svaz českých filatelistů) funguje mnoho sekcí, i ty vydávají své vlastní zpravodaje a snaží se tím přispět k propagaci a publicitě naší české filatelie. Například dnes již velmi aktivní česká námětová společnost, při které působí již několik sekcí. Jedná se o sekce Bohemika, Doprava, Esperanto, Fauna-flóra, Hudba, Kosmos, Olympsport, Polární filatelie, Požární ochrana, Skauting, Výtvarné umění a věřím, že v budoucnu další sekce přibudou.

Protože internet se dnes stal součástí každé domácnosti, prosadila se na něm i filatelie. Prvním internetovým magazínem se stala www.japhila.cz , která Vám aktuálně přináší informace ze světa filatelie. V roce 2002 vznikl i nový internetový magazín s názvem Infofila.cz a jeho hlavním cílem je se co nejvíce obsahově vylepšovat. A to jak co do počtu článků, informací, až třeba ke vzniku emailové konference, která se snaží ostatním sběratelům pomoci při nalezení odpovědí na jejich otázky. Proto si myslím, že pokud nenastane nějaká změna, informace o české filatelii budou v našem odborném tisku přibývat. Jenže je tu jedno ALE.

Jaká je budoucnost české filatelie?
To ale bych přidal k tomu, že si již snad každý uvědomil, že filatelie není tím,čím byla dříve. Myslím si, že chyba je v tom, že česká filatelie je podle mého názoru ze 70% složena z lidí v důchodovém věku. Chybou to je proto, že filatelii potřebujeme omladit a pokud se nám to nepovede, může se stát, že za deset let nebude mít časopis Filatelie náklad 6000, ale třeba pouhých 1000ks a takový Merkur-Revue by už třeba ani nemusel existovat. No možná že ani Filatelie již nebude existovat a to by byla škoda, nemyslíte? Je pravdou, že vychováváme pro filatelii novou mládež, ale musíme se pokusit, aby té mládeže bylo pořád víc a víc. Vím, že to není nic jednoduchého, ale pokud chceme přispět k probuzení filatelistické mládeže, myslím si, že by pro to bylo potřeba co nejvíce udělat. Zatím to je cílem snažení jen několika lidí v čele s aktivním RNDR. Zdeňkem Töpferem CSc., který se o mládež zdárně stará. Pokud jim neposkytneme pomocnou ruku, můžeme se konce filatelie tak, jak ji známe dnes, dočkat už s touto generací, do které se jako dvacetiletý mladík hlásím a statečně vyvolávám: "Nevzdávat, ale v propagaci filatelie pokračovat! Když budeme mít ruce za zády, nikdy nebude česká filatelie taková, jakou bychom si ji přáli vidět."

Filatelistické výstavy a setkání
Velmi dobrým zjištěním je to, že o vystavování a pořádání výstav je stále velký zájem. A vůbec se nám s výstavami v ČR v posledních letech roztrhl pytel. Určitě si pamatujete jako návštěvník nebo z tisku již legendární OSTROPU 2003. O této výstavě bylo již napsáno hodně a tu pozornost si určitě zasloužila, byla totiž velmi dobrá. V září se jako každý rok uskuteční veletrh Sběratel a je jasné, že se plně usadil v podvědomí českých filatelistů, obchodníků i sběratelů a věřím, že letošní návštěvnost překoná číslo 10.000. Filatelie na tomto veletrhu má samozřejmě největší zastoupení ze všech sběratelských oborů. To možná ukazuje na to že to s filatelií není zas tak špatné. Vítám jakoukoliv diskusi na toto téma a prosím i o Vaše názory na téma obsažené v tomto zamyšlení. Kam kráčí česká filatelie?


Autor: Zdeněk Jindra | 31. 7. 2003

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


Nabídka našeho eshopu

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

Zásobník na známky STAMPS - A4 - 32 stran - 361 242

  • Cena: 519 Kč
Albové listy A4 Československo (1945-1992), nezasklené, zvýhodněný komplet (742), 10x desky, 10x archivní box,

Československo 1945-92, zvýhodněný komplet-plná verze (742 listů) + 10 ks desek se zlatotiskem a archivními boxy (zaplatíte pouze 9 ks desek a archivních boxů a 1 desky a 1 arch.box získáváte zdarma)

  • Cena: 12143 Kč