Jules Verne: Podivuhodné cesty

Francie vydala 30. 5. 2005 nové poštovní známky s námětem spisovatele se slavným jménem Jules Verne.

Jules Verne je francouzský spisovatel a dramatik. Jeden z nejznámnějších francouzsky píšících autorů vůbec. Narodil se 8. 2. 1828 v Nantes. Do světa literatury ho přivedl sám A. Dumas st.

Největší literární úspěch zaznamenal se svými cestopisnými romány (např. Pět neděl v balóně), vydávaných v ediční řadě „Podivuhodné cesty“ u nakladatele Hetzela. Podtitulem právě vydaných francouzských známek jsou tedy i Podivuhodné cesty J. Vernea.

Jules Verne: Podivuhodné cesty
Jules Verne: Podivuhodné cesty

Brzo se stal Jules Verne světoznámým spisovatelem pro mládež. Jeho poutavý styl píšíci dobrodružné romány přilákal nespočet čtenářů. V jeho dobrodružných románech jsou zobrazeny nejrůznější, ve Vernově době prozatím neexistující, technické vynálezy a stavá se tedy zakladatelem nového literárního žánru sci-fi – vědecko-fantastické literatury.

V tomto duchu vznikají nejznámnější Vernerovky – Cesta ze Země na Měsíc, Cesta kolem světa za 80 dnů, Cesta do středu země, Vynález zkázy, Tajemný zámek v Karpatech, Dvacet tisíc mil pod mořem. Vernea přitahoval i svět mladých, a proto pro ně a o nich napsal mnoho dobrodružných cestopisů. Například Patnáctiletý kapitán, Dva roky prázdin, Děti kapitána Granta.

Jules Verne je autorem mnoha románů, ať již vědecko-fantastických, tak cestopisných. Jeho tvorba patří mezi základní literaturu pro mládež a jen malokterý by neznal jednu z jeho úspěšných knih. Jules Verne zemřel 24. 3. 1905 v Amiens.

Autor: Zdeněk Jindra | 22. 11. 2005

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223