Jsou české internetové aukce bezpečné?

Jelikož usilovně pracujeme na nové internetové aukci Přiklepni.cz a sk dostal jsem se k tomu, abych mohl zhodnotit, jak jsou na tom naše aukce ohledně bezpečnosti.

Nejsem v tomto oboru laik ani nějaký velký znalec, ale musím bohužel říci, že české aukce nejsou bezpečné a dají se lehce napadnout a oklamat. Bohužel to bude asi nošením dříví do lesa, ale musím Vás opět varovat.

Na internetových aukcí Vám hrozí několik nebezpečných věcí!

1) dávejte si pozor na popisky aukcí – někdo prodává novotisky, novoražby a vydává je za pravé,
2) pokud jste laik nebo investor, zjistěte si jakou hodnotu má známka či mince, kterou chcete vydražit, protože se najdou podvodníci, kteří nabízejí vcelku bezcenné položky za statisíce. Je nevídané, že se na to opravdu pokaždé někdo chytí
(příkladem může být mince v hodnotě 10 Kč prodaná za 150 000 Kč),
3) dejte si pozor na padělky, které se v aukcích ve velkém množství též objevují,
4) dejte si pozor na podvodníky, kteří přihazují na své vlastní aukce,
5) důvěřujte, ale prověřujte a nechte si třeba zaslat lepší sken či fotografii položky.

Toto je jen pár bodů o bezpečnosti. Dále zveřejňuji statut moderátorů, kteří se budou starat, aby naše aukce byla naprosto bezpečná. Takže všem: těšte se na spuštění naší aukce se zaměřením na sběratelství. Bude to tým odborníků, kteří se budou snažit, aby bylo riziko nákupu o mnoho menší.

Statut výborného a poctivého moderátora

1. moderátor přiklepni.cz a sk se stará o bezpečnost a solidnost probíhajících aukcí a tím je zaručena bezpečnost kupujících (což u jiných aukcí není a dochází k statisícovým podvodům)

2. moderátor je dosazován pouze do oboru, kterému rozumí.

3. moderátor je odměňován částkou 3 000,00 Kč měsíčně, která se vždy k prvnímu dni v měsíci připíše na jeho aukční účet a může být použita k pořádání jeho vlastních aukcí.

4. moderátor může prodávat a nakupovat, ale musí být vůči sobě tvrdý a nekompromisní. Tzn., že nesmí nabízet nic, co by porušovalo aukční etiku. Pokud tak učiní, bude bezmilostně ze své funkce sesazen.

5. aukční etikou se rozumí
a) je zakázáno prodávat padělky, pokud tak nejsou vyloženě popsané (včetně novotisků, které se vydávají za pravé),
b) je zakázáno prodávat předmět, který nevlastníte a jakkoliv se snažit kohokoliv podvést,
c) je zakázáno přihazovat si na své vlastní aukce (systém umí tyto podvody rozpoznat a můžeme Vás z aukcí vyloučit) - zákaz platí i pro rodinné příslušníky. Pokud zjistíme, že jste se s kýmkoliv domluvili na přihazování ve Vaší aukci okamžitě Vás vyloučí administrátor,.
d) je zakázáno vkládat položky s neetickou vyvolávací cenou, která neodpovídá reálné hodnotě. (Pokud se tak stane, bude aukce pozastavena a navrhnuta reálná vyvolávací cena),
e) je zakázáno prostě vše co se jenom podobá podvodu a okrádání.

6. moderátor má několik možností, jak aukci co nejvíce zabezpečit:
a) může aukci pozastavit a navrhnout nižší vyvolávací cenu, která odpovídá dané položce na běžném trhu,
b) zajišťuje, aby položka byla správně zařazena v kategorii do které patří - takže má možnost položky přeřadit,
c) může aukci okamžitě smazat, pokud dochází k prokazatelným podvodům,
d) pokud má moderátor podezření na padělek, musí si vyžádat lepší sken a dokázat, že se opravdu o padělek jedná. Pokud se to nepodaří, měl by požádat, aby dražší položka byla ověřena a pak teprve v aukci nabízena,
e) moderátor má nárok na vyžádání lepšího obrázku k aukci. Třeba zadní strany poštovní známky,
f) moderátor se stará o popisky aukcí. Pokud někdo vloží nesmyslné a neodpovídající popisky, má moderátor možnost do aukce zasáhnout a navrhnout odpovídající popisek,
g) moderátor může udělit doporučení a certifikát k aukci logem (Moderátor doporučuje), pokud si myslí, že aukce je něčím zajímavá.


Díky moderátorům bude nákup na priklepni.cz a sk zcela bezpečný a riziko podvodů bude o mnoho procent sníženo.


Autor: Zdeněk Jindra | 25. 7. 2007

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář