Jože Plečnik

Datum vydání: 7. června 2017
Název emise: Jože Plečnik
Nominální hodnota: 64 Kč
Katalogové číslo: A930
Výtvarný návrh: Jan Kavan
Rytina: Miloš Ondráček
Tiskové listy: A2
Rozměr obrázu známky: 81 x 110
Druh tisku: ocelotisk z ploché desky kombinovaný plnobarevným ofsetem

Jože Plečnik

Námět známky:

Portrét architekta Jože Plečnika vytvořený na základě studia několika dochovaných fotografií. Jeho architektonická činnost je naznačena fragmentem půdorysného plánu Pražského hradu. V horní části je to Plečnikem upravovaná zahrada Na Baště. V dolní části Rajská zahrada a zahrada Na Valech, kde kromě celkové koncepce umístil i řadu drobných architektur a artefaktů.

Kupón spojující obě známky na aršíku je tvořen motivy průčelí kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze a architektonickými prvky z jižní zahrady Pražského hradu; levý okraj aršíku je doplněn podpisem Plečnika.

Jože Plečnik, v Česku známý spíše jako Josip Plečnik, se narodil 23. 1. 1872 v Lublani. Jože Plečnik byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech XX. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu. Studoval na vídeňské umělecké akademii pod vedením Otto Wagnera. V roce 1892 odjel do Vídně, kde dva roky pracoval v továrně na nábytek k.k. Hof-Bau-Kunsttischlerei J. W. Müller. Koncem roku 1920 byl jmenován profesorem architektury na nově založené universitě v Lublani. Ve dvacátých letech dvacátého století byl z popudu prezidenta nové republiky T. G. Masaryka pozván do Prahy, aby pracoval na obnově Pražského hradu a později i úpravách lánského zámku. Mezi další jeho realizované stavby jmenujme například kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze nebo nárožní dům v Žatecké ulici v Praze. Jože Plečnik zemřel 7. 1. 1957 v Lublani.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne vydání včetně příležitostného poštovního razítka.
(zdroj www.cpost.cz)

Jože Plečnik

Jože Plečnik

Jože Plečnik

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.


Autor: Zdeněk Jindra | 21. 6. 2017

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář