Josef Ressel

Rakouská pošta vydala 19. února 2016 poštovní známku „Rakouské vynálezy-lodní šroub-Josef Ressel“.

Josef Ludvík František Ressel, vynálezce lodního šroubu, se narodil 29. června 1793 v Chrudimi. Pocházel z česko-německé rodiny. Jeho otec Anton Herrmann Ressel byl český Němec, matka Marie Anna Konvičková byla Češka. Kromě lodního šroubu (k čemuž ho původně inspirovaly kresby Leonarda da Vinci - Archimédův šroub) vynalezl šroubový lis na víno a oleje, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, pneumatickou potrubní dopravu, optický polní telegraf, třaskavý granát, válcový mlýn, silniční parní vůz, dělový vozík, vylepšený pluh na orání, větrný mlýn se svislými hřídeli, přístroj ke zjišťování jakosti dřeva, přípravek na konzervaci dřeva, nový způsob vyluhování dříví, návrh mechanismu divadelního jeviště, způsob získávání kuchyňské soli odpařováním, přenosný mandl na prádlo, kapalinový kompas, nový způsob výroby mýdla, parní mlýn na mletí obilí, hydraulický parní stroj s použitím vody a rtuti, silniční lokomotivu s parním pohonem, mechanismus k pohonu parních lodí podle principu rybího ocasu a desítky a desítky dalších vynálezů či zlepšení. Pro toho, kdo se zajímá podrobněji o Josefa Ressela, například na webu wikipedie se lze toho dočíst o našem slavném vynálezci daleko víc.

Josef Ressel
Obr. 1

Josefa Ressela nacházíme na československé známce Pofis č.953 (OBR.2), též slovinská známka z roku 2002 – Mi.415 (OBR.3) připomíná jeho vynález – lodní šroub. Rakousko má nyní již dvě poštovní známky s portrétem Josefa Ressela, první z nich vyšla v roce 1936 – Mi.632 (OBR.4). Rakousko si vynálezce uctilo též na 500-šilinkové bankovce (OBR.5) – rakouská měna předcházející EUR.

Josef Ressel
Obr. 2

Josef Ressel
Obr. 3

Josef Ressel
Obr. 4

Josef Ressel
Obr. 5

Opět nám to jednou připomíná, že kdysi jsme sdíleli společný stát Rakousko. Konečně, již jen známky „Rakouské vynálezy“ o tom svědčí. Známka z roku 2015 (OBR.6) připomíná Josepha Hartmutha – vynálezce – zakladatele českobudějovické továrny KOH-I-NOOR HARDTMUTH. A tak bychom mohli pokračovat.

Josef Ressel
Obr. 6


Autor: Jaroslav Tomandl | 26. 2. 2016

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223