Jiří Trnka

Datum vydání: 15. února 2012
Název emise: Jiří Trnka
Nominální hodnota: 10 Kč
Katalogové číslo: 710
Výtvarný návrh: Pavel Sivko
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 50 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 23 mm
Druh tisku: rotační ocelotisk v barvě černé kombinovaný čtyřbarevným hlubotiskem v barvě modré, purpurové, žluté a šedé

Jiří Trnka

Námět známky:

portrét Jiřího Trnky, vedle něho vlevo je loutka Puka z filmu Sen noci svatojánské, který se uklání s růží v ruce
Profesor Jiří Trnka (24. únor 1912, Petrohrad - 30. prosinec 1969, Praha) byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu.
Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině. V letech 1929-1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. Roku 1945 byl spoluzakladatelem studia Bratři v triku a v roce 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni. Ve svých filmech s oblibou používal loutky. Mezi jeho nejznámější loutkové filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem J. Werichem a celovečerní film podle předlohy W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Dalším Trnkovým dílem z 60. let je například film Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti napsal a ilustroval pohádkovou knihu Zahrada.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vyobrazen jakoby papír s kresbou od J. Trnky "baby Zimnice" z knihy od Františka Hrubína "Pohádka o Květušce a její zahrádce", přes papír leží různé nástroje k výtvarné práci (tužka, štětec, rydlo, dlátko). Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědé. Na razítku je karikatura J. Trnky od Adolfa Hoffmeistera a text: Praha, 15. února. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)

Jiří Trnka

Jiří Trnka

Jiří Trnka

Poznámka redakce:

určitě jste si všimli nového způsobu zveřejňování novinek. Naší snahou je mít co nejrozsáhlejší informace a obrázky všeho dostupného filatelistického materiálu. Dejte nám vědět, jak se Vám nové články o novinkách zamlouvají.

Novinky za nominál:

nově v našem eshopu nabízíme nové poštovní známky ČR za nominál. Tuto konkrétní známku zakoupíte zde na tomto odkazu.

Autor: Zdeněk Jindra | 21. 2. 2012

Komentáře

výborná myšlienka

výborná myšlienka

výborná myšlienka

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223