Je posílání pohlednic z dovolených minulostí?

Moderní komunikační prostředky jsou těžkou konkurencí pro starý dobrý zvyk posílání pozdravů z dovolené, výletů, cest po zemích českých a moravských, po cizině. Máme mobilní telefony se zabudovaným fotoaparátem, ze kterého odešleme snímek svým blízkým. Hotely ve světě nabízí přístup k internetu, jsou tu internetové kavárny, WiFi, atd. Nedávno mně úplně „odrovnalo“ amsterdamské Rijksmuseum, lépe řečeno tam nainstalované zařízení, pomocí kterého se bezplatně elektronicky vyfotíte a snímek pošlete na zvolenou e-mail adresu.

Možná je to staromilství, ale s digitálním foťákem na rameni si na svých cestách rád vyberu hezkou pohlednici pro sebe (vše se nepodaří nafotit) i k zaslání svým blízkým. Vychutnám si napsání pozdravu, nalepení poštovní známky, vyhledání poštovní schránky. Kolik takových nás ještě zbylo? Určitě by byla zajímavá statistika, která se asi nedělá.

A tak naše sběratelství – filokartie je současně kusem nostalgie za starými dobrými časy klasického posílání pohlednic všeho druhu. Někdy je napsané sdělení úsměvné, jako třeba na přiložené ukázce z lodního výletu našich suchozemců na ostrov Helgoland. (Indiskrétně: odesilatel píše slečně R.H. do Pětiprst u Kadaně obvyklou formulku: „Zpomínku a srdečný pozdrav z cesty na Helgoland zasilá F.“ Dále čtu: „Dnes ráno došel Tvůj i tatíčků dopis. Přijedu asi přímo z cesty ve čtvrtek.“ Spolucestující strýc Tonik pak dopsal:“Dávám Ti naň pozor!“. I další spolucestující připojili své pozdravy.)

Hezké léto a schránku plnou pozdravů přeje J.Tomandl

Je posílání pohlednic z dovolených minulostí?

Je posílání pohlednic z dovolených minulostí?


Autor: Jaroslav Tomandl | 7. 8. 2009

Komentáře

filokatie

Netreba zabúdať

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223