Jaký má význam filatelistická literatura?

Datum vydání: 29. 10. 2003


Na jednoduchou otázku zcela jednoduchá odpověď. Filatelistická literatura má velký význam pro všechny filatelisty. Díky ní získáte spousty informací, které můžou Vaši sbírku velmi zhodnotit.

Říká se, že informace přináší zisk a ve filatelii to platí několikanásobně. Kdo má k dispozici dostatečné informace, může svoji sbírku velmi cenově pozvednout. Nejdůležitější a základní literaturu v České republice Vám zde rád představím.

České a slovenské časopisy o filatelii

Časopis Filatelie vydává Filatelie spol. s.r.o., Praha v obrovském nákladu 5800 kusů. Objednat si ho můžete na adrese Klimentská 6, 110 00, Praha 1 nebo na emailu stamps@stamps.cz. Internetové stránky jsou na adrese www.stamps.cz. Časopis vychází 12 krát do roka a vždy obsahuje spousty informací.

Filatelie


Časopis Merkur-Revue vydává Merkur revue, spol. s.r.o, Brno v nákladu 1500 kusů. Opět časopis, který obsahuje spousty informací pro všechny filatelisty. Od odborných článků po zajímavé a důležité informace. Můžete si ho objednat na adrese V. Schödelbauer, Fráni Šrámka 26, 150 00, Praha 5 nebo na emailu vladasch@mymail.cz. Oficiální stránky naleznete na adrese www.filatelie-klim.com.

Merkur-Revue


Další filatelistický tisk

Doporučuji Informace SČF, Poštovního kurýra a slovenský časopis Zberateĺ. Co se týče slovenského Zběrateĺe vychází 12 * ročně v nákladu 1500 kusů. Objednat si ho můžete na emailu zberatel@nextra.sk. Informace SČF na emailu scf@iol.cz a Poštovního kurýra na postkuryr@gr.cpost.cz.

Zpravodaje odborných společností

Existují spousty odborných společností, které vydávají své vlastní zpravodaje. Většina z nich obsahuje spousty informací. Mé doporučení je, pokud sbíráte deskové vady ČR a ČSR, neváhat a přihlásit se například do Společnosti sběratelů československých známek SČF, kde získáte spousty informací. Oficiální informační stránky jsou součástí našeho magazínu. A díky této spolupráci máte k dispozici spousty informací, které Vám neúnavně přinášíme.

On-line magazíny o filatelii

Představovat na našich stránkách internetový magazín Infofila.cz je jistě zbytečné. Je to tento magazín, který si právě pročítáte. Autoři jsou nadšenými sběrateli známek, kteří chtějí pro českou, slovenskou a celkově i světovou filatelii něco dokázat. Kromě české verze jsme již spustili slovenskou Infofila.net, anglickou Infophila.com a německou Infophila.de verzi. Jistě je to pro popularitu české filatelie ve světě velmi důležité. Kromě těchto magazínů Vám přinášíme HTML knížky, katalogy z internetové edice POMfila, jejíž název je složený ze zkratky pomůcky pro filatelisty a spousty dalších projektů se v budoucnu dočkáte.

Dalším a prvním internetovým magazínem o filatelii je Japhila, která také obsahuje spousty informací a hlavně odkazy na články o filatelii v českém internetu.

Jinak existují spousty internetových stránek o filatelii. Několik odkazů, které se soustředí hlavně na česko-slovenskou filatelii naleznete i u nás v rubrice Odkazy.

Katalogy a Filatelistický diář

Nejvyhledávanější jsou katalogy z vydavatelství POFIS a Merkur-Revue, které jsou pro domácí sběratele velmi důležité, protože obsahují ocenění známek vydaných na našem území. Většina těchto katalogů je již specializovaných a obsahuje mnoho důležitých informací. V přípravě jsou i multimediální katalogy World Philately, které budou vydané na CD-ROMu. Ukázku katalogu ČR jste si u nás mohli stáhnout. Pokud jste tak ještě neučinili, můžete si katalog stáhnout zde.

Filatelistický diář je velmi užitečná pomůcka pro všechny filatelisty. Kromě spousty informací si do něj můžete zapisovat své vlastní poznámky a mít ho díky malé velikosti u sebe kdekoliv budete chtít.

Filatelistický diář


Ostatní filatelistická literatura

Kromě této základní literatury filatelistické firmy vydávají mnoho příruček a knih o filatelii. Co do důležitosti jsou potřebné hlavně tzv. monografie, které už jsou vydávané několik let a obsahují vždy nepřeberné a důležité informace, které se o daném sběratelském oboru podařilo shromáždit.

Zamyšlení

Kromě představení vydávané literatury by se tento příspěvek chtěl zamyslet nad tím, jaký má filatelistická literatura celkový význam. Obrovský, protože pokud díky ní získáte ty potřebné informace, můžete mít obrovský rozhled ve světě filatelie a pokud se v něm dobře zorientujete, obohatíte nejen své sbírky o hodnotné a zajímavé položky.

Rád bych se na tomto místě zamyslel i nad tím, jaké informace u nás v dnešní době scházejí. Na první místo bych zařadil informace o císařském Rakousko-Uhersku (1850-1918). Zde by bylo potřeba nejen vydat specializovaný katalog, ale i třeba příručku nebo monografii v češtině. Samozřejmě zahraniční literatury o tomto období je spousty, ale v češtině strašně málo vzhledem k tomu, že je toto období u nás také velmi oblíbené. Vlastně i díky tomu, že známky z roku 1850 byly první, které na našem území platily.

Protektorát Čechy a Morava a Slovenský stát (1939-1945) byl před sametovou revolucí také nezmapovaným obdobím, ale po ní začala vycházet již spousta literatury, která toto smutné období konečně trošku pro možné sběratele otevřela. Bohužel například Sudetské přetisky z roku 1939 jsou také málo probádané a i zde by časem chtělo něco přinést. Je to sice černé období v našich dějinách, ale to neznamená, že by se mu sběratelé nemohli věnovat a doložit tak, co se na našem území dělo a že ne vždy zde byla svoboda a mír, což musíme zdůrazňovat hlavně dnešní mládeži, která by si toho všeho měla více vážit.

K tomuto příspěvku vítám jakékoliv reakce a zamyšlení. Věřím, že poskytnete svůj názor a pomůžete nám rozpoutat příjemnou diskusi. Třeba na téma vyslovené v závěrečné části, kterou literaturu by u nás stálo za to vydat a zmapovat?

Autor: Zdeněk Jindra
ZdenekJindra@infofila.cz

Vytištěno ze serveru https://www.infofila.cz