Jaký byl 9. Sběratel?

Letos jsem mohl na Sběrateli trávit jen několik hodin v pátek, proto jsem tento čas věnoval usilovně všem setkání, které jsem potřeboval uskutečnit. Nemohu tedy srovnat víkendové dny, avšak pátek podle mne dopadl pro organizátory velice dobře. Již od devíti hodin se před pokladnami Výstaviště tvořily dlouhé fronty návštěvníků, kteří neměli volnou vstupenku. Jako obvykle se brány levého křídla Průmyslového paláce otevřely v deset hodin. Chvíli trvalo, než se pořadatelům podařilo každému zájemci odtrhnout kontrolní útržek vstupenky.

Jaký byl 9. Sběratel?

Každý, kdo veletrh navštívil, si v prostorách paláce našel svůj koutek. Vedle filatelie a filokartie se svým koníčkům těšili také sběratelé mincí, bankovek, telefonních karet, minerálů, kuriozit, ale i příznivci antikvariátů s množstvím grafických listů a vyhledávané literatury. K vidění byly mimo jiné i udržované automobily Praga.

Jaký byl 9. Sběratel?

Patřím ale ke sběratelům poštovních známek, proto se dále budu věnovat jen tomuto oboru. Veletrh Sběratel si našel již své příznivce jak z řady vystavovatelů, tak z řad návštěvníků. Oficiální čísla zajisté brzy oznámí pan Jirásek. Já se pokusím popsat své zážitky, jak jsem je vnímal coby návštěvník. Teplé dny zářijového babího léta způsobily, že v prostorách výstavních stánků bylo pěkně dusno. Pracovnice oddělení České pošty měly opět plné ruce práce nejen s razítkováním všelijakých poštovních zásilek, které návštěvníci veletrhu vyráběli na místě přehršle, ale zájem byl i o nové poštovní známky, které vyšly ve středu.

Jaký byl 9. Sběratel?

Tato fotografie se mi vcelku nepovedla, přesto zachycuje atmosféru čekatelů na příležitostné razítko.

Zájem návštěvníků způsobil také výstavní panel sběratele Pytlíčka, který zde představil další ze svých vzácných kousků. Rakouská 4 K s převráceným přetiskem Pošta československá na žilkovaném papíře, která musela deset let čekat v sejfu, než mohla opět na světlo. Pan Pytlíček tuto raritu představil médiím již v úterý 12. září na tiskové konferenci (reportáž z této události přinesu na jiném místě). Také u jeho stánku bylo plno.

Fronta byla také u stánku redakce Filatelie, kde přítomní využili mož-nosti předplatit si tento časopis na příští rok. Tradičně zde nechyběla ani Postfila se svým pracovištěm na výrobu privátních přítisků na kupony známek k tomuto účelu vydaným. V letošním roce se můžeme těšit na další motiv, tentokráte s vánoční tématikou.

Jaký byl 9. Sběratel?

Již podruhé se Sběratele zúčastnili naši kolegové z redakce časopisu Zberatel (pánové Kulhánkovci), kteří nezapomněli s sebou vzít svoji nabídku poštovních známek. Pozadu nezůstal ani SČF se svoji zkušebnou. Opět zde byli přítomní členové Komise znalců, aby bezplatně prováděli znaleckou činnost pro návštěvníky veletrhu. V nabídce SČF nechyběla ani nabídka starších dopisnic s přítisky a to za příznivé ceny.

O občerstvení nebyla nouze ani před Výstavištěm, ani uvnitř výstavních prostor. Vzhledem k teplým slunečným dnům předpokládám, že slušnou návštěvnost měli i přítomní restauratéři. Co mi ale na Výstavišti chybělo, byly řady laviček, které dříve lemovaly hlavní vstupní cestu od hlavní brány k Průmyslovému paláci, takže starší lidé a ti, kteří si potřebovali spolu sednout a něco si sdělit, neměli jinou možnost než sedět uvnitř v tom horku nebo řešit vše „na stojáka“. Škoda.

Z celkového pohledu je jasně vidět, že hojnou návštěvnost měl veletrh ihned po zahájení již první den.

Jaký byl 9. Sběratel?

Jaký tedy byl devátý Sběratel? Já jsem se potkal se všemi, které jsem potřeboval, předal, co jsem předat měl, zeptal se na všechno, na co měl a navštívil všechny, kteří si to zasloužili. Něco nakoupil, nic neprodal (neměl jsem v úmyslu). Z veletrhu jsem odešel s dobrým pocitem, že sběratelství stále ještě existuje a to v každém věku, a to je dobře.

Jaký byl 9. Sběratel?

Tak to byla krátká reportáž z návštěvy Sběratele. Těším se na 11. ročník a to hlavně z toho důvodu, že kromě veletrhu budeme moci všichni shlédnout také další světovou výstavu, která ponese název PRAGA 2008. Stane se tak 12. – 14. září 2008. Ale podívat se pojedu i na jubilejní desátý veletrh, který se uskuteční v roce následujícím, 2007. Těší mne, že již nikdo nepodává trestní oznámí za to, že ženy mají vstup na veletrh zdarma a že o tento veletrh má zájem stále více vystavovatelů a snad i návštěvníků. Ale to se dozvíme až od oficiálních organizátorů.

Já jim touto cestou děkuji za příjemně strávených několik hodin. Josef Fronc

Autor: Josef Fronc | 19. 9. 2006

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223