Jak správně ukládat poštovní známky do zásobníků?

Na internetovém portálu a diskuzním fóru www.sberatel.com se rozpoutala bohatá diskuze. Velké množství témat se točí kolem zásobníků na ukládání známek. Bohužel i v dnešní době dochází k nesprávnému uložení našich sběratelských kousků. V tomto přehledu zveřejňuji několik poznatků jak zabránit zbytečnému zničení známek.

1. problém se staršími zásobníky POFIS u známek s fl1

Problém u zásobníků vyrobených v první polovině 80. let a starších bylo, že fluorescence vyprchala ze známek do pásek. Pod UV lampou je jasně viditelný pruh. Na pásce se objevují zbytky fluorescence. Tento problém se týká známek tištěných na papíru fl1. Tímto způsobem bylo zničeno nebo poškozeno velké množství známek. Tento problém jsme zaznamenali i u některých starších zásobníků jiných výrobců. U nových zásobníků značky FILUX, Leuchtturm a dalších nebyl tento problém zatím prokázán – nevyskytuje se. Přesto doporučujeme dávat známky s fl1 do hawidek.

2. ukládání čistých známek přes sebe

Setkat se na burzách nebo ve sbírkách se zásobníkem, který je přeplněný a známky v něm jsou uložený přes sebe není nic mimořádného. Stačí se takovou zásobou prohrabat a zjistíte, že známky jsou více či méně k sobě přilepené. Vše je zohledněné dobou uložení a polohou. Zásobník ukládejte na stojato bez jakékoliv zátěže. Rozhodně nedoporučuji zásobníky ukládat na sebe. Známky, aršíky a PL se snažte nevkládat přes sebe a pokud možno dražší opět do hawidek.

3. problém starých zásobníků – rezaté fleky

Problém starých zásobníků, které prolezl tisíckrát červ či jiná havěť. Známky s lepem chytají žlutavé fleky a někdy až rezaté. Kolik takových známek bylo generací před náma zničeno? Podíváme-li se do katalogu jsou tam náklady známek. Kolik se ale dochovalo zachovalých luxusních kusů již není známo. Sběratel, který do uložení sbírek investuje a své sbírky si uchovává a kvalitním způsobem zpracovává, ten na tom dřív nebo později získá. Známky luxusního charakteru budou brzy nedostatkovým zbožím. Stačí se podívat na staré sbírky našich sběratelů. Kolik známek je opravdu luxusních?

4. čisté známky = bílé listy, ražené známky = černé listy

Píše se o tom v každé druhé příručce pro mladé sběratele, ale většina sběratelů uvedené rady nedodržuje. Doporučujeme ukládat čisté známky s lepem do zásobníků s bílými listy. Pokud se rozhodnete ukládat čisté známky do černých listů, rozhodně nevynechejte hawidku. Do černých listů je doporučeno vkládat známky ražené. Stačí pár let mít uložené známky (čisté) v černém zásobníku a zjistíte, že se Vám na lepu udělají černé fleky - obtisky od listů. Nehledě na to, jestli se jedná o starý zásobník nebo nový. Černá barva prostě a jednoduše maže. Výhodou bílých zásobníků od firmy Leuchtturm je například i to, že mají pergamenové proužky k ukládání, což Vaše čisté známky opět lépe uchrání.

V několika bodech jsme si vysvětlili jak poštovní známky rozhodně neukládat. Pokud se rozhodnete pro výměnu zásobníků za nové a kvalitnější, nabízíme vám zásobníky z nabídky našeho internetového obchodu eshop.infofila.cz. Vyměňte své staré zásobníky za nové a mějte své známky bezpečně uložené. Rozhodně se to vyplatí!
Luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 64 stran - černý
Luxusní zásobník LEUCHTTURM - 64 stran - 32 listů.
Cena: 630,- Kč
Více informací


Luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 64 stran - bílé listy
Luxusní zásobník LEUCHTTURM - 64 stran - 32 listů.
Cena: 620,- Kč
Více informací


Zásobník Hobby S2/8 - A5 - 16 stran - desky s námětem známek
Zásobník Hobby S2/8 - A5 - 16 stran - desky s námětem známek
Cena: 159,- Kč
Více informací


Zásobník Hobby S4/8 - A4 - 16 stran - desky s námětem známek
Zásobník Hobby S4/8 - A4 - 16 stran - desky s námětem známek
Cena: 210,- Kč
Více informací


Výhodná cena měsíce: 5 ks x luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 64 stran - černý
Výhodná cena měsíce: 5 ks x luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 64 stran - černý
Cena: 2995,- Kč
Více informací


Výhodná cena měsíce: 5 ks x luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 32 stran - černý
Výhodná cena měsíce: 5 ks x luxusní zásobník LEUCHTTURM A4 - 32 stran - černý
Cena: 1500,- Kč
Více informacíAutor: Zdeněk Jindra | 11. 6. 2009

Komentáře

Nejsou žádné komentáře

Přidat komentář