Jack London – 130. výročí narození

Znáte tohoto muže? Vypadá skutečně jako větrem ošlehaný námořník? Je to člověk, který o sobě prohlašoval, že má v životě dvě lásky: moře a knihy. Jeho jméno je Jack London a možná, že jste od něj něco četli – napsal knihy Volání divočiny, Bílý tesák, Martin Eden a množství dalších. V lednu jsme si připomněli 130. výročí jeho narození.

Jack London – 130. výročí narození


Jack London se narodil 12. ledna 1876. Prožil dobrodružný život. V dětství zažil bídu, v 11 letech musel živit celou rodinu. Pracoval jako kamelot, když skončil školu, nechal se zaměstnat v konzervárně. Byla to těžká práce, domů se vracel večer zcela vyčerpaný.

V 15 letech si vypůjčil 300 $ a koupil plachetnici. Živil se nějaký čas jako pirátský lovec ústřic. Byl kapitánem na své vlastní lodi. Vyplouval časně ráno, za jednu noc si vydělal víc než za 3 měsíce v konzervárně. Vydělával hodně, ale také rychle utrácel. Prožíval divoké pitky, když vystřízlivěl, utíkal ke knihám a četl. V 17 letech se nechal najmout na škuner. Několik měsíců plul po Tichém oceánu a tehdy napsal své první povídky. Zachytil v nich zážitky lidí, se kterými se setkal na cestách. Po návratu domů žil jako tulák, žebral o jídlo, vymýšlel si příběhy.

Prožil období vzdělávání, hodně četl, učil se správně chovat ve společnosti. Stále znovu a znovu zkoušel psát. Obálky se svými rukopisy povídek posílal do redakcí časopisů a čekal na odpověď. Tato etapa jeho života mu později posloužila jako předloha k autobiografickému románu Martin Eden.

Zažil zlatou horečku – v březnu 1897 odjíždí na Aljašku na Klondike – to mu bylo 21 let. Zlato nenalezl, ale získal mnoho námětů pro své povídky. Psal si deníky, zachytil v nich množství příběhů. V roce 1900 mu vyšlo souborné vydání aljašských povídek pod názvem Syn vlků. Tato kniha je považována za začátek moderní americké povídky.

Měl mnoho peněz, ale hodně utrácel. Nechal si postavit loď, na které se chtěl vydat na cestu kolem světa. Dva roky se plavil po moři, popsal tisíce stran, ale cestu kolem světa neuskutečnil. V červenci 1909 se vrátil do San Francisca.

Stále psal. Stanovil si denní normu 1000 slov. V roce 1913 už byl nejlépe placeným a nejznámějším spisovatelem. Znal spoustu lidí, spoustě lidí pomáhal, spousta lidí ho využívala. Nebyl však šťastný, cítil se osamělým. Zemřel 22.11.1916. Bylo mu 40 let.

Autor: Zdeněk Töpfer | 20. 3. 2006

Komentáře

Bylí Tesak

RE: Bylí Tesak

Přidat komentář  | Zobrazit komentáře


© 2002 - 2020 Zdeněk Jindra
ISSN 1214-4223